На 30 юли светът празнува Международния ден на един от най-вкусните десерти чийзкейка.
А знаете ли, че за първи път сладкишът е бил приготвен още през 776 г. пр.Хр.? Има различни легенди за появата му като тази, подкрепена с факти, е историята за произхода, която тръгва от Гърция.
Оказва се, че чийзкейкът е изобретение на хората от Древна Елада. Десертът е бил приготвен за първи път по време на Олимпийските игри в чест на участниците. Названието "чийзкейк" се среща също и в книга, посветена на изкуството на приготвянето на солено-сладкия десерт, написана от прочут гръцки лекар на име Аегимус.
Едва векове по-късно, чийзкейкът става познат и в Америка. Историята разказва, че появата му е плод на изобретяването на пастьоризираното сирене през 1912 г. Със създаването на неузряло, но в същото време достатъчно наситено и кремообразно сирене вече е било възможно и приготвянето на десерта.
Традициите, залегнали от древността и обогатили вкусовите качества на десерта, го правят един от най-предпочитаните за консумация. Днес той е популярен в цял свят като всяка различна култура добавя по нещо от себе си, за да го подобри.
Италианците използват сирене "рикота", американците и българите залагат на крема сирене, в Южна Америка хората предпочитат да използват така популярното при тях сладко от гуава (плод, характерен за региона, с наподобяващ вкус на круша и ягода). В различните страни, чийзкейкът може да бъде сервиран, както печен - така и суров. Суровият вариант е разпространен от англичаните, като за приготвянето му се използват натрошени бисквити и плодове от компот.