Отдавна мина времето, когато по магазините се предлагаха само познати, родни плодове. Днес изобилието е голямо, по рафтовете има продукти от цял свят, а между тях се е сгушил грозноватия рунтав кокосов орех. Макар и непознат за нас, той притежава изключително полезни свойства за здравето.
Независимо дали се използва като стърготини, кокосово масло, кокосова вода или мляко, неговите качества са безспорни. С богатото си съдържание на витамини, микроелементи, фибри и растителни мазнини той подобрява храносмилането и абсорбцията на мастно разтворимите витамини; ускорява метаболизма; подобрява усвояването на калций, магнезий, калий.
При редовна употреба на кокосови продукти нивото на холестерола се нормализира и се стимулира неговото превръщане в прегненолон, който стимулира паметта, бори умората и изтощението и най-важното, той е „суровина” за производството на редица хормони.
Кокосовото мляко е подходящо за всички възрасти, включително и за малки деца. То не трябва да се бърка с кокосовата вода, с която са пълни узрелите кокосови орехи. Докато е още зелен, кокосовият орех съдържа кокосово мляко, което представлява сладка белезникава течност.
С узряването тази течност се втвърдява и се превръща в ароматната твърда бяла вътрешност под кората. Именно от нея се произвежда кокосовото мляко.
Ето и неговия състав:
В 100 милилитра кокосово мляко се съдържат 154 калории, 1.4 грама протеин, 15 грама мазнини, от които 12 наситени, 3.4 въглехидрати. Значителното количество мазнини (без холестерол), които се съдържат в кокосовото мляко не трябва да ни плаши. Те се усвояват лесно, за разлика от животинските, а най-ценната е лауриновата киселина (има я в кърмата), която се преобразува в тялото в полезното съединение монолаурин.
Той е в основата на борбата с болестотворните бактерии и гъбички. Смята се, че голяма част от вирусите могат да се преборят с помощта на кокосовото мляко. Това го прави незаменим помощник на имунната система. Освен това кокосовото мляко съдържа много витамини (С, Е, А, почти всички от групата В), влакнини (фибри), както и жизненоважните минерали желязо, селен, мед, магнезий, калций, натрий и др. На всичко отгоре е ароматно и вкусно.
Кокосовото мляко е алтернатива на кравето при хора с непоносимост към лактоза (млечна захар), а съдържанието на калций го правят добър заместител на кравето мляко и полезна храна и за малките деца.
Мазнините на кокосовото мляко са чудесен източник на енергия и затова то е подходящо при изтощение след боледуване и за спортуващи.
Голям плюс за здравето са електролитите в кокосовото мляко, те наподобяват състава на кръвната плазма. Помагат за поддържане на нормално кръвно налягане, подобряват дейността на сърцето, незаменими са при физическо изтощение, например след тренировка и правят тялото хидратирано и наситено с кислород.
Кокосовото мляко има и недостатъци – бързо се разваля, затова трябва да се консумира бързо и да се се съхранява правилно. Противопоказано е при хора с непоносимост към фруктоза.