Освен с уникалния си вкус през пролетния сезон, репичките ни радват и с изключително многото си ползи. В себе си те съдържат витамини от група В, както и известни количества витамин С, което ги превръща в оръжие срещу настинки, вируси и грип.
Приемът на репички носи на организма жизненоважни вещества като калий, цинк, фосфор и фолиева киселина. Наличието на вода в състава им пък спомага за хидратирането на кожата. Консумацията на репички влияе благоприятно на стомаха и черния дроб.
Популярно свойство на репичките е пречистването на кръвта и зареждането ѝ със свеж кислород. Тези зеленчуци се препоръчват още при жълтеница, проблеми с пикочните пътища или при запек, пише "Gotvach.bg".
В 100 г репички се съдържат 16 калории и 15 мг витамин С, което ги прави подходящ продукт за диети и поддържане на здравословно тегло. Те са добър източник на антиоксиданти, минерали, витамини и диетични фибри.
Освен това в тях се открива и етерично масло, което усилва секрецията на храносмилателните жлези и подобрява дейността на храносмилателната система.
Малко известен факт е, че освен сурови, репичките могат да се добавят и като съставка към различни ястия. Може да се варят, мариноват, приготвят на пара или да се задушават. Когато са сготвени, репичките губят своя пикантен вкус и стават по-меки.
В повечето случаи сме свикнали да консумираме месестата част с кръгла или крушовидна форма. Въпреки това всички части на репичките са годни за консумация.
Приемът на репички доказано бори стреса и има антиоксидантни свойства. Това ги прави прекрасно средство за превенция на някои ракови заболявания и възпаленията. Те помагат за забавяне растежа на туморни клетки при рак на дебелото черво.
Когато купувате репички, избирайте твърди, свежи и без много белези по повърхността им. Съхраняват се в хладилника, в отделението за зеленчуци. Годни са около две седмици.