Защо се прозяваме

Дали да не подремна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Всъщност прозяването се оказва доста полезна реакция на организма, която не бива да сдържаме, според невропатолози от Нюйоркския медицински център. Това ни действие е отражение на древен инстинкт, заложен при почти всички животни, сред които са даже и жабите.

Изследванията показват, че при прозявката дихателните пътища максимално се разширяват, мускулите се отпускат, след което се получава нещо като кратка, но много приятна загуба на съзнание (пълна релаксация). Също така прозявката помага на човек да премахне умората, психическото натоварване, стреса и да насити белите си дробове с кислород.

От друга страна честото и безпричинно прозяване може да индикира за появата на множествена склероза и мигрена. Така че, ако сте се наспали добре, а прозявките не стихват, най-добре се консултирайте с лекар.

Относно заразителността на прозяването, проведените експерименти доказват, че от вашата прозявка могат да "прихванат" 60% от околните, а най-склонни към този вид подражание са съпреживяващите хора. Някои индивиди дори са способни да се прозеят само от вида на снимка с прозяващ се човек.

Според редица учени прозяването не е просто имитация, а важна поведенческа реакция. Прозявайки се в компания, ние подсъзнателно сигнализираме, че сме част от тази общност.

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти