Проучване, публикувано през 2014 г. в американският сайт по неврология “Frontiers in Neurology”, показва силна връзка между червата и мозъка. Бактериите, които живеят в червата, могат да помогнат да се обясни защо толкова много от нас живеят с мигрена.
Вижте ТУК факти за мигрената, които вероятно не знаете >>>
Червата ни са „дом“ на микроорганизми, които формират т.нар. микрофлора. Забелязано е, че когато хората имат стомашно-чревна дисфункция, по-често страдат от дискомфорт в главата.
В допълнение проучване, публикувано в “Guardian”, показва, че страдащите от мигрена имат по-високо ниво на бактерии, които са част от усвояването на нитрати в някои храни. Тези бактерии се намират в устата и имат огромно значение за разграждането на нитратите.
Процесът на разграждане е полезен за сърдечносъдовото здраве, защото той позволява нитратите да бъдат преработени в азотен оксид при кръвоносната система, като в резултат подпомагат кръвообращението.
Но според изследователи от Центъра за микробиомни иновации в Университета на Калифорния – Сан Диего, прекалено голямото количество от тези бактерии може да доведе до проблем. Те причиняват в пъти по-бързо разширяване на кръвоносните съдове и скалпа, а в резултат предизвикват мигрена, съобщава д-р Антонио Гонсалес, ръководител на научния екип.
Мигрената е един от най-често срещаните здравословни проблеми по целия свят. Все още не е установено дали тя е предимно съдов, или неврологичен проблем.
Вижте ТУК факти за мигрената, които вероятно не знаете >>>