Добрата закуска, особено когато е богата на протеини, намалява натрапчивото желание за определени храни по-късно през деня, сочи проучване на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ.
Според д-р Хедър Лийди, ръководител на изследването, протеиновите закуски намаляват не само апетита за сладки храни, но и за солени храни с високо съдържание на мазнини.
Ако се пропусне закуската, желанието за похапването им продължава да се увеличава през деня.
Изследването показва, че различните видове закуска влияят върху нивата на невротрансмитера допамин, който е свързан с начина, по който обработваме и търсим възнаграждаващи стимули, включително и с желанията за определени храни. Когато ядем, равнището на допамин скача, което дава чувство за възнаграждение.
Нивата на допамин са притъпени при хората с наднормено тегло и при тях се изисква повече храна, за да получат същото чувство на възнаграждение, смятат учените. Но подобни реакции са наблюдавани ѝ при хората, които пропускат закуската.
Затова екипът изследователи препоръчват да не се пропуска закуската, богатата на протеини. Тя противодейства на тази тенденция за преяждане.
Още:
-
Хапвайте сирене и мляко на закуска за здраве и стройна фигура
-
13-дневната диета за космонавти, която ускорява метаболизма и стопява мазнините
-
Какво закусват успешните хора
-
От палачинки, през бухти, до омлет – идеи за неделна закуска
- Идеи за балансирана и вкусна закуска за децата
-
Закуска сутрин - за и против