Има един мит за здравето, който никога няма да умре напълно - трябва да пиете по 8 чаши вода на ден.
Това обаче не е вярно, пише професорът по педиатрия Аарон Каръл за "Ню Йорк таймс". Няма научни факти, които да стоят зад това твърдение.
Въпреки това всяко лято отвсякъде чуваме съвети за това колко е опасно обезводняването.
Според автора причината за тази заблуда са препоръките да се приемат 2,5 литра вода всеки ден, в които обаче е пропусната информацията, че голяма част от тази вода се съдържа в храните, които приемаме.
Вода се съдържа във всички плодове и зеленчуци. Вода има във всички плодови сокове, в бирата, в чая и в кафето. Проф. Каръл уточнява и че има изследвания, според които не е вярно, че кафето води до обезводняване - друг мит за здравето.
Въпреки че водата е най-добрата напитка, тя определено не е единствения начин да се хидратираме. Не е нужно и да се притесняваме, че не ожадняваме постоянно - тялото има начин да сигнализира, че му е нужна вода, дълго преди да се обезводни.
Може да чуете много съвети за това как пиенето на повече вода е много полезно за организма. Зад тези съвети не стоят никакви доказателства - не е вярно, че пиенето на много кара кожата да изглежда по-добре и помага срещу бръчки.
Действително има изследвания, които показват, че консумацията на много вода води до ползи за здравето, но в тях "много вода" далеч не е 8 чаши на ден.
Според данни, цитирани от автора, от завишения прием на вода има полза единствено при специфични заболявания - например това е начин да се намалят рецидивите при някои видове камъни в бъбреците.
Истинското обезводняване, което е причинено от болест, изпотяване или прекалено физическо натоварване, е сериозен проблем, но за него винаги има симптоми.
Проф. Каръл посочва, че в скорошно изследване концентрацията на урината е била използвана за мярка за обезводняване, но в него стойностите на концентрация , които се смятат за притеснителни, за много по-ниски от тези, които всеки лекар би сметнал за проблемни.
На практика няма стандартно количество вода, което всеки трябва да поема, за да е здрав - всичко зависи от това как се храним, къде живеем, какво е теглото ни и с какво се занимаваме, категоричен е специалистът.
Още по темата:
Каква вода да пият децата?
Опасни съвети за водата през лятото
Как да сме сигурни, че в тялото ни има достатъчно вода