Представяме актуална информация, взета от Единния информационен портал (официален източник на информация относно мерките за борба с разпространението на COVID-19 в България, включително здравните, икономическите и социалните последици от епидемията).
Гражданите на ЕС над 40-годишна възраст трябва спешно да получат подсилваща доза ваксина против COVID-19, заяви на пресконференция днес Андреа Хорват от Европейския център за предотвратяване и овладяване на заболяванията, предава БТА.
Говорим си за...
Хорват добави, че по-нататък допълнителни дози трябва да се предвидят за всички пълнолетни европейци. По нейните думи наблюдаваното днес повишение в броя на новозаразените се дължи на изтичането на действието на вече поставените дози ваксина.
Досега в ЕС са ваксинирани 81% от пълнолетните (65 на сто от населението), но за да има обществото достатъчна защита срещу новата болест, необходимо е имунизацията да обхване над 80 на сто от цялото население. Марко Кавалери, представител на Европейската агенция по лекарствата, добави, че допълнителни дози трябва да се поставят най-напред на ваксинираните преди повече от шест месеца, като първо трябва да бъдат реимунизирани по-възрастните хора.
Всеки човек притежава индивидуални генетични, епигенетични и имунологични особености, а преминаването на вируса през много на брой и различни гостоприемници оказва влияние върху еволюцията му. Вирусите имат три цели: да се предават по-лесно от човек на човек, да се размножават по-бързо и да избягват имунния ни отговор.
Много важно е голяма част от населението да е развило имунитет срещу вируса. Ваксинацията ще спомогне за това в сравнително кратък времеви интервал, осигурявайки индивидуална защита на гражданите срещу тежко боледуване. Ваксинирането ще допринесе и за ограничаване на появата на нови „притеснителни“ варианти и мутации на вируса.
Повечето вируси, които причиняват остри респираторни заболявания, се разпространяват по-добре през студените месеци. Препоръката е за стриктно спазване на общите противоепидемични мерки, носене на предпазна маска за лице, избягване на места със струпване на хора, учестена дезинфекция и редовно проветряване на помещенията.
Още по темата:
- Как да преборим тревогите по време на пандемия
- Бустерната доза ваксина срещу COVID-19: най-важното, което трябва да знаем
- Ваксината води ли до безплодие и може ли да ме зарази? Отговори на най-често
- Какви са симптомите на Делта варианта и могат ли ваксините да ни предпазят
- Как да поддържаме добър имунитет при смяната на сезоните
- Според лекарите: имунитетът след ваксинация е за предпочитане пред естествения имунитет
- Хитрини за подсилване на детския имунитет от майките, които са и лекари