Горещините установяват свои собствени правила на живот. И за да не страдате, когато е горещо, трябва да знаете тези правила. В жегата диетолозите препоръчват промяна в менюто.
Консумирайте по-малко сладкиши и червено месо, наблягайте на водата и на зеленчуците и ще се адаптирате много по-лесно към летните горещини, които причиняват сериозен дискомфорт.
Първо правило е да не претоварвате стомаха си. Жегата провокира да протегнете ръка към хладилника, защото той е пълен с вкусни ледени неща.
Точно това не трябва да правите. Голямото количество храна изисква голямо количество енергия за усвояването от организма. Вместо да използва енергията за жизнено важни процеси, организмът я изхабява за храносмилане.
Около петнадесет на сто от храната по време на жегите трябва да се състои от 14 процента белтъчини – те се съдържат в пилешкото, рибата, млечните продукти. Освен това трябва да има мазнини – около 12 процента.
Останалото са въглехидрати, но се опитайте да замените бързоусвоимите въглехидрати като сладкиши и тесто с трудноусвоимите – зърнени култури, плодове и зеленчуци, които създават дълго усещане за ситост.
В жегата се нарушава киселинно-основния баланс на организма в полза на „киселата” страна. Затова на организма са необходими млечни продукти и растителна храна, за да неутрализира вредната киселинност.
В жегите пийте много вода – два пъти повече, отколкото през студеното време.
Ето какво е добре да хапвате по време на жегите, за да се разхладите:
Повечето летни ястия са вкусни и полезни, само че трябва да се отнасяме внимателно към някои компоненти в състава им, затова трябва да сте внимателни:
- Ястия с домати - ще обърнем специално внимание на популярното гаспачо, което готвачите наричат още "течна салата". Доматите в това ястие повишават киселинността на стомашния сок, а чесънът дразни стомашната лигавица. Затова такъв вариант не е много полезен, дори е вреден за много хора. Ето защо е най-добре да се храним с домата в така познатите ни българския ястия като салати като класическа шопска салата например. Тя си е типично българско лятно ястие.
- Плодовият сладолед може да ви вгорчи живота. По принцип плодовете ни зареждат с витамини, минерали и други полезни вещества. Но костилките в плодовете като вишни, череши, праскови, кайсии съдържат амигдалин и емулсин. В присъствието на вода или слюнка тези вещества се превръщат в сенилна киселина. Същата тази сенилна киселина спада към групата на цианидите - едни от най-отровните съединения.
Говорим си за...
- Тараторът е популярна разхладителна лятна супа не само у нас, но и в Турция, Гърция, Ливан. Тараторът се приготвя от кисело мляко, йогурт, айран. Но нека не забравяме колко бързо се развалят някои от тях, така че внимавайте и с тази млечна супа.
- Много опасно е суровото или полусурово месо. Неизвестна досега и много опасна чревна инфекция предизвиква остра бъбречна недостатъчност и дори смърт. Болестта се развива необичайно, почти веднага предизвиква остра бъбречна недостатъчност. Медиците смятат, че опасността в случая се крие в суровото месо и зеленчуците. Ето защо при приготвяне на меню в горещините, трябва да помислим и за това.
- Барбекюто може да бъде много опасно. Ако печете месото над тлеещи въглени, стичащата се мазнина капе върху тях и се изпарява във вид на газ, който съдържа бензопирен. Той е канцероген. Вредни за здравето са шишчетата и месото, приготвени на дърва. Много апетитни наистина, но така попиват различни вещества от дървата.