Когато се опитваме да живеем здравословно, първото нещо, което променяме, е храната и начинът ни на хранене. Холестерол, наситени мазнини, хидрогенирани мазнини – те отдавна са заклеймени.
От друга страна, отскоро плахо си пробива път реабилитацията на яйцето, по-точно на жълтъка. Виж ти, яйцата вече не били първи дружки на високия холестерол, а първокласна и добре балансирана храна. И докато следим под лупа какво купуваме и слагаме в тенджерата, тя кротко къкри на печката и... отравя прекрасната ни био, еко и натурална храна.
Най-напред да направим уговорката, че какъвто и съд да се използва за готвене, прекалено високата температура – над 250 градуса по Целзий, не е добър избор, независимо дали става дума за печене, пържене или грил. Тя унищожава полезните качества на хранителните вещества и влияе върху структурата на готварските съдове.
Освен това се отделят голямо количество от опасните хетероциклични амини (HCA), които стимулират свободните радикали и в голяма степен увреждат ДНК. Най-малко хетероциклични амини се образуват при печене на фурна, задушаване, или варене – във вода и на пара.
Националният онкологичен институт на САЩ съобщава, че месото, което е поставено в микровълнова печка за две минути преди готвене, е с 90% намалено съдържание на хетероциклични амини. Според някои специалисти по хранене мариноването на месото с чесън и билки предотвратява в значителна степен образуването на хетероциклични амини при готвенето му след това.
Изключително важно е вътрешното покритие на съдовете за готвене да е ненакърнено – тоест да не е одраскано или напукано. Затова, ако имате в кухнята си такива съдове, трябва да се разделите с тях, колкото и да не ви се иска.
Добре е да се знае, че при производството на керамични, емайлирани и стъклени съдове за готвене се използва олово. То прави съдовете устойчиви на удар и подобрява цветовете им.
Ето кои кухненски съдове са опасни за нашето здраве:
Автор: Тоня Василева