Много от очните състояния не са лечими, затова превенцията е най-доброто средство за запазването на доброто зрение, пише zdrava.bg.
Определени хранителни съставки обаче могат да защитят очите от заболявания или да облекчат техните симптоми. Ако познаваме витамините и другите, полезни за нашите очи хранителни вещества, това ще ни помогне да преценим какви добавки е най-добре да приемаме, за да запазим качеството на своето зрение.
Витамини и минерали
Препоръчителни са витамините А (телешки черен дроб, яйца, мляко, моркови), С (портокали, лимони, киви, шипки, чушки, зеле, домати, тиквички, копър, магданоз), Е (бадеми, спанак, слънчогледови семки, маслини, броколи) и елементът цинк (пшенични кълнове и трици, риба, гъби, месо, пълнозърнест хляб).
Омега-3 мастни киселини
Те подпомагат растежа и развитието на организма, а освен това могат да предпазят очите от сухота и зрителни нарушения. Тялото ни не може да произвежда омега-3 мастни киселини – също както и витамин С. Затова трябва да ги приемаме с храната или във вид на хранителни добавки.
Продуктите, които съдържат най-много омега-3 ненаситени мастни киселини са по-мазните морски риби като скумрия, риба тон и сьомга, а също орехите и лененото семе. Приемът на капсули рибено или ленено масло също ще ни осигури достатъчно дневно количество от тези полезни за очите вещества.
Лутеин
Същият е пигмент, намиращ се в много от плодовете и зеленчуците с ярки цветове. Антиоксидантните свойства на лутеина помагат за забавянето растежа на катарактата (т.нар. перде) и предпазват от макулна дегенерация (нарушение на зрението). Според изследване, проведено в университета "Харвард", приемът на 6 мг лутеин е в състояние значително да понижи риска от макулна дегенерация.
Няколко важни бележки
Много от комбинираните хранителни добавки за очите съдържат препоръчителните дневни дози от посочените витамини и минерали, както и лутеин. Преди да изберем продукт за всекидневна употреба, е добре да прочетем етикета и да сравним каква част с препоръчаните количества от различните вещества покрива.
Задължително е да обсъдим подбора на хранителните добавки и с лекаря си, за да може той да определи нормата, която е подходяща за нашите индивидуални нужди и която няма да попречи на усвояването на други лекарства, ако в крайна сметка приемаме такива.