Когато става въпрос за превенция на рак, не е важно само какво, но и кога ядем. Затова учени решават да проверят по какъв начин времето, по което се храним, има влияние върху опасността от рак.
Изследване, публикувано в журнала „Епидемиология на рака“, показва, че хапването на ранна вечеря или оставянето на двучасов диапазон между последното хранене и лягането е в състояние да намали риска от рак на гърдата и простатата.
Данните от проучването сочат, че хората, които се хранят преди 21 ч. или поне два часа преди сън, се радват на най-малко 20% по-малък риск от рак на гърдата и простата в сравнение с онези, които вечерят след 22 ч. и си лягат скоро след това.
Според главния изследовател на проведеното проучване – Манолис Когевинас, придържането към едно и също време на хранене се асоциира с по-ниски нива на опасност от болестта. Той твърди още, че резултатите подчертават важността от изследване на циркадиевите ритми в контекста на теми като диети и рак.
Към момента препоръките за превенция на рака включват обемна информация за това какво трябва да се яде, но не и по кое време. Според Когевинас резултатите от проучването могат да помогнат за усъвършенстване на насоките, които са особено важни за южноевропейските култури, където повече хора вечерят късно.