Човек никога не знае в каква ситуация може да попадне самият той или някой около него, затова е добре да знаем някои основни правила при прилагането на първа помощ. В някои случаи първата помощ може да е единствената грижа, от която човек се нуждае. В други, първата помощ е единствено начин да се предотврати влошаване на състоянието на дадено лице и запазване на живота му, докато пристигнат парамедици или той бъде отведен в болница.
Най-добрият начин да се подготвите за тези неочаквани събития е да получите официално обучение за първа помощ. Но има и някои основни животоспасяващи стъпки, които можете да научите по по-достъпен начин. Тази статия разглежда именно тях – стъпките за първа помощ, които трябва да следвате в 10 различни ситуации и как да разберете дали са необходими повече грижи.
ABC на първата помощ
Ако някой е в безсъзнание или не реагира, основният принцип на първа помощ, който трябва да знаете, е ABC: дихателни пътища (airway), дишане (breathing) и кръвообращение (circulation).
Дихателни пътища: Ако някой не диша, първото нещо, което трябва да направите, е да освободите дихателните му пътища.
Дишане: Ако сте освободили дихателните пътища на човек, но той все още не диша, направете дишане уста в уста.
Кръвообращение: Докато правите дипане уста в уста, правете компресии на гърдите, за да поддържате кръвта на човека циркулираща. Ако човекът диша, но не реагира, проверете пулса. Ако сърцето е спряло, направете компресии на гърдите.
По-опростената версия на основните принципи е:
Буден? Ако човекът не е буден, опитайте се да го събудите. Ако не се събуди, уверете се, че някой се обажда на бърза помощ и преминете към следващата стъпка.
Дишане? Ако човек не е буден и не диша, започнете спасително дишане и компресии на гръдния кош. След това преминете към следващата стъпка.
Продължаване на грижите: Когато се обадите за помощ, следвайте инструкциите по телефона или продължете грижите за пострадалия, докато пристигне линейка.
Нека сега видим кои са 10-те ситуации, в които може да окажете първа помощ: