Особено важно за нас българите е сиренето, защото то традиционно присъства на всяка трапеза както в сурово състояние, така и като съставка на любими специалитети.
Когато избираме какви сиренa и кашкавал да купим, трябва да знаем, че качеството има и съответната цена.
А какво се крие в по-евтиното сирене?
За съжаление, често попадаме на недобросъвестни производители, които влагат в любимите на много българи млечни продукти различни растителни масла, ароматизатори и оцветители.
Според млекопреработвателите повече от половината сирена на пазара са с вложени растителни мазнини.
Дялът на имитиращите продукти застрашително расте, тъй като клиентите търсят по-ниски цени.
Това може да се постигне единствено с добавянето на растителни мазнини, които са много по-евтини от млякото. Най-често използвано е палмовото масло.
Работещи в производството на сирене обясняват, че по-евтиният продукт може да се получи след добавката на хидрогенирани растителни мазнини, които са вредни за здравето според редица изследвания.
Използването на растителни мазнини намалява цената на крайния продукт наполовина.
Друго средство за получаване на по-евтино сирене е влагането на мляко от нерегламентирани източници, което е по-евтино, но е пълно с бактерии, антибиотици итоксини, които, естествено, преминават и в крайния продукт.
Друго нарушение при производството на сирене, което понижава цената му, е неспазването на срока за зреене.
Сиренето трябва да зрее 45 дни, но някои производители добавят различни соли и ензими, с помощта на които времето на узряване се свежда само до два-три дни.
Когато сиренето не е имало нужното време да узрее, то не само е с лош вкус, но е и опасно за организма.
Освен растителни мазнини, соли и ензими, в сиренето често се крие и много вода, което разваля вкусовите и хранителните качества на продукта.
А най-изненадващо се оказва наличието на лимонтузу. Биотехнолозите твърдят, че то няма нищо общо с технологията за производство на бяло саламурено сирене.
Как да познаете истинското сирене?
То е има зърниста структура, леко жълтаво е и е еластично при рязане.
Прочете още:
За и против българския кашкавал