Според китайската медицина в ухото са съсредоточени около 120 точки, чрез които може да се въздейства на различни части от организма. Така например долната му
месеста област отговаря за проблемите с главата, външната негова страна за кожата, цялата вътрешна повърхност на ушната мида за различните органи, а извивката над нея е свързана с гръбначния стълб.
Разбира се, подобен тип стимулиращи масажни интервенции е най-добре да се практикуват от обучен специалист, но все пак и вие може да изпробвате някои от тези техники.
* Ако страдате от сънливост и умора, в продължение на една минута масажирайте с топли пръсти по посока на часовниковата стрелка долната по-дебела част на ухото.
* При зъбобол, стимулирайте предния участък от месестата повърхност на ухото, намираща се най-близо до лицето.
* Острата болка, в която и да е част на тялото се облекчава с вертикално притискане на ушните миди към главата.
* При заболявания на вътрешните органи, всеки ден правете масаж на вътрешната зона на ушните миди в техния централен отвор. Това трябва да става с помощта на показалците чрез кръгови движения (сутрин - по посока на часовниковата стрелка, а вечер - в обратната посока).
* Продължителното натоварване на очите се редуцира с периодично масажиране на централните точки от месестия участък на ухото.
* Ако краката ви отичат, масажирайте горната извивка на ушите, като по този начин ще активизирате кръвообращението в крайниците.