Широко разпространено е мнението, че е добре чешмяната вода да се преварява, за да бъде годна за пиене. Истината обаче е, че високата температура при варене ще убие само микроогранизмите, ако има такива в чешмяната вода.
При евентуално наличие на други замърсители като тежки метали, нитрати и химически замърсители, преваряването няма да се отрази благоприятно, дори напротив, могат да се окажат в по-голяма концентрация от колкото преди това, заради изпарената вода.
Преваряването предизвиква свързване на калциевите и магнезиеви йони в соли и появата на утайка - котлен камък. По този начин може да се намали минералното съдържание на водата, което би се отразило добре на хора, страдащи от проблеми с бъбреците. Калцият и магнезият обаче са много важни за здравето и ако първоначално водата е била бедна на тези минерали или така наречената мека вода, не е препоръчително да се преварява, за да не се получат липси откъм тези елементи.
Каните за пречистване на чешмяна вода не се препоръчват на хора с бъбречни заболявания, тъй като в системата им за филтрация калциевите йони се обменят срещу калиеви, а калият трябва да бъде ограничаван във вашия случай.
Така че заложете повече на минералната вода за пиене и готвене, отколкото на преварената или просто ползвайте чешмяна, освен ако не е съобщено за авария и замърсяване.