В петия годишен доклад „Какво е модерно в храненето“, в който участват 1700 водещи световни диетолози, наблюдаваме следните основни тенденции:
Потребителите са все по-малко загрижени за прозрачността на храните.
В сравнение с 2016 година, диетолозите съобщават, че хората все по-малко ще се интересуват от прозрачността на храните - без ГМО, без глутен и полезни за околната среда.
Тяхната консумация е намаляла с около 20%, тъй като не само хората, но и повечето производители са променили съставките си във връзка с тенденцията.
За сметка на това през 2017 потребителите ще търсят в храните по-ниско съдържание на натрий и на захар, което се очаква отново да рефлектира върху производствената политика на хранителните компании.
Топ препоръки на диетолозите за здравословно хранене през 2017:
- Консумация на повече свежи плодове и зеленчуци.
- Избиране на висококачествени, богати на хранителни вещества храни от различни групи.
- Ограничена консумация на високопреработени храни.
- Вместо фокусиране върху диетите, избиране на храни със здравословни съставки и висококачествени протеини и въглехидрати.
Освен поведението на потребителите и основните препоръки на диетолозите, през 2017 ще тържествуват няколко водещи тенденции в храненето, с които може да се запознаете в нашата галерия:
Лилави храни
Ако никога не сте опитвали акай бери или ризото с черен ориз, тогава 2017 за вас ще бъде година на нови експерименти. Иначе просто ще продължите традицията, но като част от нов супертренд в храненето. Според експерти и диетолози, чиниите ни ще бъдат многоцветни през новата година, най-вече в лилаво. Богатите на цвят лилави храни са навсякъде: лилав карфиол, черен ориз, лилаво аспержи, акай бери, лилави сладки картофи, лилава царевица и т.н. Колкото по-тъмен е цветът на храната, толкова по-високо е съдържанието на антиоксиданти и хранителни вещества, и съответно по-полезна храната. Последно проучване доказва, че хората, които се хранят с лилави плодове и зеленчуци редовно, по-рядко страдат от повишено артериално налягане и висок холестерол.
Нищо не се губи
Желанието за пестене на храната става все по-силно. Очаквайте срещи с тренда по ресторантите, където все по-често ще се правят неща като чипс от картофени обелки, сосове с кости и други части на животните, които обикновено се изхвърлят. Освен това вече във все повече европейски страни има цели супермаркети, които продават „грозни“ плодове и зеленчуци или храни с изтичащ срок на годност. Факторът „срам“ категорично отстъпва, защото хората осъзнават, че истинският срам е в това годна храна да отива на боклука.
Храни, директно от фермата
Това са храните, които се доставят, директно от производителя, без посредник. Все повече производители ще предлагат продукцията си онлайн с директна доставка до клиента. Така хората ще се снабдяват със съвсем свежи риба и морски дарове, месо, млечни продукти, плодове и зеленчуци.
Кухнята на маорите
Интересът към традиционната храна на маорите от Нова Зеландия расте прогресивно. Шеф Моник Фисо, която е израснала в Уелингтън и е работила в топ кухни в Ню Йорк, е с основни заслуги за популяризирането на маорската кухня. За нея храната е механизъм за разказване на истории и нейните „hiakai“ вечери (hiakai е методът на шеф Фисо за интерпретации на маорските хранителни и културни традиции) целят да оставят клиентите възбудени и заинтригувани към маорската култура. Hiakai менютата включват традиционни новозеландски съставки като kokohi (местен спанак), ревен, harakeke (ленени фибри), овъглени банани, семена от австралийска акация, kawakawa (омайващ пипер), джинджифил и други.
Разумно хранене
Преди да посегнете към поредната доза пуканки, помислете пак: разумното хранене ще е ключов израз през 2017-а. Идеята е да оценявате и да сте отговорни за действията си, когато се храните и да организирате основните си хранения около физическите нужди (реалния глад), а не емоционалния. На практика това означава по-бавно хранене, по-далеч от екрани и съзнателно забелязване на храната – нейните вкусове, текстури и усещания, както и размишления от къде идва.
Добрите стари мазнини
Свинска мас, стопени животински мазнини и schmaltz (пилешка мазнина) – голямото завръщане на мазнините от животни е налице. Печенето със свинска мас вместо масло е една от водещите тенденции. И докато сандвичите със стопени животински мазнини няма да се наложат толкова бързо, то използването на пилешка мазнина все по-активно ще се използва за овкусяване на паста и ориз, както и на хлебчета.
Без месо, моля, модерна съм!
Докато месото става все по-вредно за околната среда, ще виждаме все повече вегетарианци и вегани. За разлика от пълното отказване на месото и месните продукти, и крайното суровоядство, което беше модерно преди няколко години, сега по-скоро е актуално храненето с повече плодове и зеленчуци, и по-малко месо и месни продукти. Това е далеч по-незадължаващо и по-насочено към чудесните хранителни качества на растенията, а не към вредата от месото.
Хранене на крайностите
Не е нов тренд, но ще продължи да се развива през 2017 година. Съпоставянето на изключително здравословни храни и напълно вредни такива. Към всяка изядена опаковка raw bar, ще се присъединява по един донат. За всяка лъжица от суперхраната чия, добавена в нечие смути, друг ще компенсира с карамелен сироп към неговото смути. Разбира се, тенденцията не е самоизключваща се. Един и същи човек днес може да закусва зелено смути, а утре яйца с бекон. С други думи, нашият объркан хранителен статус продължава да се развива.
Балансирана диета
Именно, за да се избегне храненето на крайности, повечето диетолози се стремят да налагат балансираната диета като най-здравословен хранителен избор. Обществото трябва да отхвърли оковите на продуктите и лайфстайл маркетинга, които имат водеща роля в изграждането на храненето на всеки един от нас, да се научи как и да започне да се вслушва в собствения си апетит.