"Сочна мусака с богата заливка и вкусен аромат - това е ястие, което никога няма да ни омръзне да ядем!"
Така казват истинските ценители на вкусното ястие, така разпространено по нашите географски ширини, обичано и по територията на страните, съседни до България.
С думичката "мусака" (идва от арабското „musaqqaʿa“ — изстуден) наричаме няколко различни традиционни ястия на Балканите и в Близкия изток, доста различни от българското понятие за мусака. Най-известен по целия свят е гръцкият вариант, без картофи.
В България мусаката обикновено се прави от мляно месо, картофи, кромид лук, домати и подправки, които се задушават заедно, след което се пекат във фурна, като накрая се заливат със заливка на основа яйце, кисело мляко и брашно и се допичат със заливката. Яде се често с кисело мляко.
Тайната на перфектната мусака пък се крие именно в простотата на тази любима на малки и големи храна.
За 6 до 8 порции необходимите съставки са:
кайма - 500 г
лук - 1 глава
картофи - 600 гр.
домати - консервирани - 300, 400 г
доматено пюре - 2 с.л.
червен пипер - 1 ч.л.
масло - 20 гр.
брашно - 2 с.л.
прясно мляко - 200 мл
яйца - 2 бр.
магданоз
черен пипер - 1 малка щипка
За начина на приготвяне пък трябва да си отделите между 60 и 75 минути, но преди да видите как да я приготвите, вижте тънкостите, които трябва да знаете и приложите преди това!
Към тайните на вкусната мусака >>>
***
Ето го и начина на приготвяне:
Главата лук се нарязва на дребно и се задушава в тигана докато не смени цвета си.
В тиганът последователно се слагат доматеното пюре, каймата и част от доматите. Бърка се, докато не се изпари водата.
Червеният и черният пипер се слагат когато се поизпари водата. Цялата смес се бърка добре и се залива с малко гореща вода докато стане като бульон. Прибавя се нарязаният на ситно магданоз и се оставя да поври малко.
Докато става сместа, можете да обелите, измиете и нарежете картофите на ситно.
В тавичката за печене слагате маслото и останалата част от доматите на дъното, след което редувате 1 ред картофи, 1 ред от сместа.
Ако всичкият бульон е изпарен, сложете малко топла вода и поставете тавичката да се пече на 180-200 C. Когато придобие запечен вид се поставя заливката.
Заливката се прави от сос, приготвен от прясното масло, брашното, млякото и яйцата. Ако нямате прясно мляко можете да сложите и кисело.
Като поставите заливката можете да поръсите с малко кашкавал. Накрая слагате отново тавата за 10-тина минути да се запече заливката.
Ако търсите още вдъхновение на различните варианти на ястието мусака, можете да си припомните няколко от рецептите в архива на Edna.bg:
Агнешка мусака с коприва и картофи