Мирин е японска подправка, която съдържа около 14% алкохол. За да се направи мирин, задушен мочи-гом (олющен ориз), кум годжи (култивиран ориз) и шочу (дестилирана алкохолна напитка) се смесват и ферментират около 2 месеца.
Мирин, произведен по този начин, се нарича хон-мирин. Това всъщност е истинския мирин. Друг вид е шио-мирин, който съдържа и сол, а третият вид е мирин-фу чомирио, което означава подправка с вкус на мирин. Той съдържа около 1 процент алкохол, но придава същия аромат.
Правила за здраве и дълголетие от Изтока
Тази японска подправка е бистра и леко златиста течност. Добавя приятна сладост и аромат на много японски ястия. Особено помага да се прикрие миризмата на риба и морски дарове.
Смята се, че употребата на мирин е започнала преди повече от 400 години. Въпреки че е използван за пиене в началото, днес се използва само за готвене, тъй като става прекалено плътен и сладък.
10-те най-добри етерични масла за женското здраве
Мирин е всъщност вид оризово вино, подобно на саке, но с по-ниско съдържание на алкохоли по-високо на захар. Сладкият му вкус създава приятен контраст, когато се използва със солени сосове.
Заедно със соевия сос това сладко вино е една от основните съставки в традиционния сос Тириаки. Използва се и за завършване на много японски супи, включително мисо.
5 бели храни, които са вредни за нашето здраве
Мирин е универсална подправка и се сработва добре с всичко - от месо и риба, до зеленчуци и тофу. Приятно допълнение е към пържени картофи и маринати, а заради съдържанието на захар прави хубава глазура за зеленчуци, месо и риба.
Когато се готви с него, трябва да се има предвид, че има силен вкус и заради това се използва малко количество.
- 10 правила за хранене от Франция
- Златните правила за хранене
- 5 лесни съвета как да спрете да прахосвате храна