Ако заспивате трудно и половината нощ, отредена за пълноценна почивка, минава в броене на овце от 1 до 100 и после в обратен ред, значи е време да смените успокоителните чайове и традиционната чаша прясно мляко със... сок от вишни.
Ново проучване, проведено в университета на Луизиана, САЩ и представено на семинара по експериментална биология тази година, показва, че консумацията на две чаши по 200 мл. вишнев сок на ден може да осигури близо час и половина допълнително спокоен сън през нощта.
Изследователите от щатския университет са наблюдавали възрастни хора, страдащи от безсъние, на които е предлаган натурален вишнев сок два пъти дневно в продължение на 2 седмици, което е било последвано от две седмици с прием на плацебо напитка, наподобяваща еликсира. В сравнение с плацебо, пиенето на истинския сок от вишни е довело до средно още 84 минути време за сън всяка нощ.
Сокът от вишни е естествен източник на хормона мелатонин и аминокиселината триптофан, отговорни за цикъла сън-събуждане, твърди съавторът на проучването Франк Гринуей.
"Проантоцианидините, или рубинено червените пигменти във вишневия сок, съдържат ензим, който намалява възпалението и намалява разграждането на триптофана, което позволява тази аминокиселина да действа по-дълго в организма", казва той.
Биологът изчислява, че една трета от американските възрастни над 65-годишна възраст страдат от безсъние, което се определя като проблем, водещ до лишаване от пълноценна почивка за повече от три нощи на седмица. Той смята, че сокът от вишни е сигурен начин да се подобри качеството на съня и е за предпочитане пред фармацевтичните средства, като се има предвид липсата на странични ефекти.
"Приспивателните, предписвани на хора в напреднала възраст, са свързани с 4-кратно увеличение на паданията, които на тази възраст могат да доведат до фрактури, които изискват операция", обяснява той.
Не сте любител на вишневия сок? Тогава опитайте с киви. Хапването на два плода киви около час преди лягане, може да увеличи времето за сън с 13% и да намали с 29% нощното пробуждане, установи неотдавнашно проучване на китайски учени.