
Ново проучване доказва нещо добре известно, а именно – страстта към храната може да се сравни с наркотична или алкохолна зависимост.
Оказва се, че хората могат да са също толкова обсебени от храната и да виждат в нея решение на всичките си проблеми, както и наркозависимите вярват в смъртоносното си пристрастие.
Проучване, цитирано то Dailymail.co.uk, разкрива признанията на хиляди хора, голяма част от които страдат от наднормено тегло, че за тях е непосилно да се преборят с пристрастието си към преяждане и висококалоричните храни.
Голяма част от тях намират в яденето утеха и своеобразно бягство от ежедневните проблеми, тъгата или стреса, но след това бързо започват да се чувстват още по-зле, защото съзнават, че вредят на тялото си.
Самочувствието пада, самокритичността се увеличава и в пристъп на отчаяние отново се посяга към храна, като така се получава един омагьосан кръг.
Много хора се измъчват и самокритикуват, че не успяват да спазят конкретна диета и да свалят килограмите, които ги тормозят.
От друга страна участниците в проучването, споделят, че има прекалено много реклама на нездравословна храна, което допълнително ги изкушава.
Факт е, че е много по-лесно човек да хапне нещо мазно, пържено или прекалено калорично на крак, отколкото здравословна и питателна храна.
Също така има редица подозрения, че и доказателства, че в много храни се добавят изкуствени вещества, които да ни карат да искаме още повече да ядем от тях.
С всичко това човек може да се пребори, като не се поддава на преяждането и се спортува редовно.
По време на физическа активност се отделя хормона на щастието - серотонин, освен това винаги го има вътрешното задоволство, че правиш нещо положително за тялото и работиш, за да постигнеш целите си.