Хората без настроение, сърдити или тъжни, са в пъти по-склонни да посегнат към нездравословната храна, отколкото всички останали.
Това е потвърдено от ново проучване.
За сметка на недоволните, усмихнатите и положително настроени към живота хора най-често гледат да се нахранят с нещо здравословно.
Оптимистичното състояние на ума ни кара да погледнем на бъдещето си по-сериозно, да направим план на живота си и най-вече да се погрижим за здравето си, като се храним здравословно.
Доцент Мерил Гарднър от университета Делауеър твърди, че перспективата на времето помага на хората да направят по добър избор.
"Когато хората са в лошо настроение обикновено се фокусират върху това, което се намира във физическа близост и близост във времето", коментира Гарднър.
"Хубаво е да лекуваме трудните моменти в живота си с приятна музика и приятелски съвет, отколкото с консумация на вредна храна", съветва още Мерил.
За така нареченото "утешително" хранене се говори много в последните години. То не се дължи толкова на глад, колкото на желание да се "лекуват" емоционални травми.
Това обаче води до омагьосан кръг – когато сте нещастни и решавате да се утешите с храна се стига до качване на килограми, разваляне на фигурата, кожата на лицето и самочувствието. Това пък води до задълбочаване на депресивното състрадание и посягане към още храна.
Много често хранителните разстройства се дължат на тежки емоционални проблеми.
От друга страна пък е доказано, че когато човек спортува, се отделят по-високи нива на хормона на щастието – ендорфин.