Бирата е полезна за костите и помага за предотвратяване на остеопороза, показва ново проучване, цитирано от БГНЕС.
Пивото съдържа голямо количество силиций, което в умерени количества влияе положително на здравето на костите. Пенливата напитка е основен източник на това вещество и почти половината от приетото количество се абсорбира от организма.
Според данните от медицинските изследвания силицият е много важен елемент за развитието на костната система в организма, така че умерената консумация на бира може да подпомогне лечението на остеопороза.
Положителният ефект на пивото зависи и от самия процес на приготвяне.
Най-богати на полезната съставка са бирите, приготвени от ечемик и хмел. Пшеничните бири съдържат много по-малко количество силиций.
Така че колкото по-светла и слаба е бирата, толкова по-добре за здравето ви.
Тъмните и силни пенливи напитки нямат толкова силен ефект върху костите на човек.
От друга страна шампанското стимулира паметта и предпазва от деменция и болест на Алцхаймер, твърдят британски учени.
Кое е веществото, съдържащо се в шампанското, което ни кара да помним по-добре?
"Това е фенолната киселина. Затова съветвам всички, навършили 40 години, да изпиват от две до три чаши шампанско седмично", казва ръководителят на научния екип проф. Джеръми Спенсър от Университета в Рединг.
"Деменцията започва да се развива след 40-годишна възраст и продължава да прогресира, докато индивидът навърши 80 години. Деменцията води до постепенен упадък на умствените способности и колкото по-рано се вземат мерки, толкова по-добре", отбелязва Спенсър.
Опитите с лабораторни мишки, проведени от екипа на Спенсър, доказват, че употребата на шампанско подобряват пространствената памет.
Екипът давал на гризачите шампанско, примесено с храната им, в продължение на 6 седмици.
- Кои подправки подобряват паметта
- Силата на острия ум се крие в храната
- Коя напитка подобрява паметта