Манганът е микроелемент, който участва в много ензимни системи в организма. Той се съдържа в редица природни източници, но се появява само в много малки количества в човешките тъкани. Тялото ни съдържа общо 15-20 милиграма манган, повечето от които се намират в костите, а останалата част - в бъбреците, черния дроб, панкреаса, хипофизата и надбъбречните жлези, пише "Gotvach.bg".
Функции на мангана
Манганът активира ензимите, отговорни за усвояване на някои основни хранителни вещества, включително и биотин, тиамин, аскорбинова киселина и холин
Манганът е от съществено значение за образуване на тироксин - главният хормон на щитовидната жлеза, който гарантира нормалното функциониране на централната нервна система и регулира нивата на кръвната захар.
Дефицит на манган
Дефицитът на манган е свързан с гадене, повръщане,
Важно е да се подчертае обаче, че дефицит на манган се среща доста рядко. Повечето случаи на манганова токсичност се наблюдават при промишлените работници, които са изложени на манганов прах. Тези работници развиват проблеми, свързани с нервната система, сходни с болестта на Паркинсон. Институтът по медицина в Националната академия на науките на САЩ е установил следните допустими горни всмукателни нива (UL) за манган:
* Бебета: не трябва да им се дават манганови добавки.
* 1-3 години: 2 милиграма.
* 4-8 години: 3 милиграма.
* 9-13 години: 6 милиграма.
* 14-18 години, в т.ч. бременни и кърмещи жени: 9 милиграма.
* Над 19 години, в т.ч. бременни и кърмещи жени: 11 милиграма.
Значителни количества манган могат да бъдат загубени при преработката на храни, особено при смилането на пълнозърнести култури за производство на брашно
Действието на оралните контрацептиви и антиациди може да се повлияе от усвояването на манган.
Предозиране на манган
Ако се приемат твърде големи количества манган, той се задържа в костите и става причина за развитието на т.нар. "манганов рахит", но само при
животните. При хората за щастие това състояние не е наблюдавано, но честото предозиране може да причини недостатъчен синтез на холестерол, а в някои случаи - отоци и дерматити.
Ползи от мангана
Манганът може да играе важна роля в превенцията и лечението на следните заболявания: алергия, астма
Манганът ускорява заздравяването на хрущялните тъкани, което го прави жизнено важен елемент в диетата на хора, които имат ставни проблеми. Тъй като манганът има пряко участие във функциите на централната нервна система, той намалява нервното раздразнение и усилва паметта.
Храни, богати на манган
Отличен източник на манган са: синап
Добри източници на манган са още: краставици