Французите наричат рибата тон „морско телешко“ заради нехарактерния за риба вкус и вид на месото ѝ.
В Америка пък не на шега върху етикетите на консервите с риба тон пише „морска кокошка“. И почти всички свързват рибата тон с консервната кутия.
Риба тон – месо или риба?
На пръв поглед прилича на обикновена едра риба. Само че месото ѝ лесно може да се сбърка с телешко или дивеч. Разликата е, че рибата е доста по-скъпа. Една от най-обичаните от кулинарите риби присъства често в рецептите както на европейската, така и на източната кухня.
Тя е и една от най-ниско калоричните храни. В 100 г прясна риба се съдържат едва 0,6 г мазнини. А не е тайна и това, че рибената мазнина се усвоява и разгражда в организма в пъти по-бързо от животинската.
Мерки и теглилки
Рибата тон принадлежи към семейството на скумриите, а представителите на отделните видове съществено се различават по размер. Най-големите достигат до 3,5 м дължина и тежат почти тон. Най-дребните риби пък не са повече от 30 см и 2 кг.
На трапезата ни най-често присъства младата риба тон от Тихия океан, уловена край южните брегове на Калифорния, Атлантическия океан, както и Средиземно, Японско и даже Черно море.
Как да я приготвим?
Популярната в цял свят риба тон в България все още не е масов продукт. Може би заради цената или това, че се намира по-трудно, освен в консервна кутия. Рецепти за приготвянето ѝ обаче не липсват.
Италианците например най-често приготвят карпачо от сурова риба тон, като я мариноват с лимон и подправят със зехтин, черен пипер и сол. Японците пък я правят на суши – потапят я в соев сос и заедно с парченце авокадо я завиват на руло.
Макар и не навсякъде, у нас могат да се намерят замразени стекове или филета риба тон. Те са без кожа и практически обезкостени. Подходящи са за пържене, печене и скара. Решите ли да пържите риба тон, трябва да знаете, че най-подходящата мазнина е зехтин и едва порозовяла от двете страни, вече е готова.
Задължително е преди пържене да се оваля в брашно и след това в грис, за да се запечата. Ако пък предварително за 10 минути я накиснете в соев сос, добре разбит с мед (3:1), сами ще се убедите в добрия резултат.
Друг вариант е да оставите порциите риба за час-два да киснат в прясна мляко. Впоследствие така обработената риба ще бъде много по-сочна и лека.
Консервираната риба тон е подходяща за различни салати, сосове за паста и сандвичи. Когато купувате такава риба тон, цената е почти винаги показател за качество. Консервата с филета е много по-добра от тази с парченца, която е подходяща единствено за рибени кюфтета и пасирани сосове.
Предлага се риба тон в собствен сос, подсолена вода, с подправки (чили, чесън, босилек и др.), олио или зехтин. Мазнината от консервите е подходяща за дресингите на салатите. Има и готови консервирани салати с риба тон.
Независимо как ще решите да приготвите рибата тон, подходящ сос за нея е смес от наситнени маслини, зелен лук и каперси, подправени с черен пипер и оцет. При поднасянето на ястия от риба тон не забравяйте, че по-подходящи са червените вина (както е за месо), а не бяло (както е прието за риба).
Прочетете още:
Многобройните ползи от риба тон
Богата салата с червен боб, царевица и риба тон
Кус-кус с доматен сос и риба тон