Относно различните диети и похвати за отслабване от години насам се носят какви ли не митове и легенди. Ако си търсите диета за сваляне на килограми, със сигурност ще попаднете на огромно разнообразие от хранителни режими, кой от кой по-убедителни в твърдението си, че наистина ще ви помогнат по най-ефективния и чудотворен начин.
От Zdravduh.com обаче са решили да развенчаят някои от най-популярните битуващи митове. Не бива да се вярва сляпо на всичко, което се поднася, тъй като така се рискува не само да не успеете да отслабнете, но и дори да навредите на здравето си.
Ето и често срещаните заблуди:
*Пийте вода по време на хранене, за да запълните стомаха си и да приемете по-малко калории.
Какво не е наред тук? Хидратирането е важно, а и някои хора бъркат жаждата с глад и поемат допълнително калории. Но факт е, че водата трябва да се приема не по време на, а най-добре половин-един час преди хранене. Така се запълва частично стомаха си, утолява се жаждата и няма опасност да се преяде.
Ако се приемат течности по време на ядене, те забавят усвояването на храната и действието на храносмилателните сокове и ензими. А това никак не е добре за здравословната обмяна на веществата.
*Приемайте студена храна, понеже ще изхабите допълнително калории, за да я затоплите до телесна температура и това ще ви помогне да отслабнете.
Напротив - храната трябва да е топла. Това подпомага по-бързото ѝ разграждане и усвояване, както и действието на ензимите и храносмилателните сокове. Този съвет е толкова неподходящ, колкото и ако кажем, че не трябва да дъвчем яденето си, за да забавим обработката му. Колкото по-подготвена за смилане е храната ни, когато попадне в стомаха, толкова по-добре.
Тук трябва да се направи уточнение - сладоледът и традиционните студени ястия правят изключение, защото те обикновено не са трудно смилаеми, а и не се поглъщат бързо.
*Завършете обяда си с плод, вместо калоричен десерт.
Защо този съвет да не е полезен? Какво по-хубаво от плодовете, които ни доставят минерални вещества, ензими и витамини? Въпросът е във времето на приемането им. Напоследък все повече диетолози подчертават, че те трябва да се приемат половин-един час преди хранене или поне 2-3 часа след това.
Причината е, че плодовете започват да ферментират в стомаха. Ако ги приемем непосредствено след порция, на която ѝ трябват часове да бъде разградена, това може да предизвика подуване и дискомфорт.
*Ако искате да отслабнете, просто изключете мазнините от диетата си.
Да, мазнините са много калорични и с тях не бива да се прекалява - особено с наситените мастни киселини от животински произход. Те могат да направят стените на клетките ни по-твърди и непропускливи и да затруднят обмяната на веществата. Могат да допринесат и за запушване на артериите и втвърдяване на артериалните стени.
Истината е, че най-много се пълнее от въглехидратите. Те се разграждат до глюкоза (кръвна захар), която провокира отделянето на инсулин. Този хормон е отговорен за трупането на мастни депа.
Мастните киселини са неутрални по отношение на отделянето на инсулина, затова те реално не отключват процесите на пълнеене.
Нещо повече - умерените количества ненаситени мазнини могат да забавят трупането на излишни килограми, тъй като намаляват скоростта на навлизането на глюкоза в кръвта и отделянето на инсулин.
Ако диетата ви е лишена от мазнини, отново може да напълнеете, защото мастните киселини са градивен елемент за образуването на хормони. Както се знае тиреоидните хормони (на щитовидната жлеза) определят скоростта на метаболизма и това колко бързо горим калориите. Ако се възпрепятства образуването им, ще забавим обмяната на веществата и ще бъдем по-мудни и по-пълни. Като мечки в летаргичен сън.
*Яжте само протеини и изключете напълно въглехидратите от менюто си и ще отслабнете.
Сигурно изключването на въглехидратите веднага ви създава асоциация с диетата на д-р Аткинс. Тя се основава на ядене на месо и протеинови продукти на корем и пълно въздържание от консумацията на въглехидратни продукти.
Това не може да е правилен хранителен режим по ред причини.
Приемането на големи количества протеини отново предизвиква отделянето на инсулин и пълнеене, а консумирането на мазни меса може да предизвика натрупването на артериални плаки и да влоши метаболизма.