Придаването на щастлив вид, когато сме на работа, понякога не е лесно, но се оказва, че опитите в тази насока могат напълно да променят настроението ни.
Изследване на Университета в Бингамтън, щата Ню Йорк, разглежда позитивната нагласа по време на работа. Професор Нина Фланагън проучва темата след собствения си опит, натрупан в редица здравни организации, и забелязва, че по-негативните места имат вреден ефект върху лидерите и служителите.
„Лесно е да бъдеш отрицателно настроен“, казва Фланагън. „Много по-трудно е да вървиш срещу тази посока и бъдеш здравомислещ и позитивен, гледайки на нещата в позитивна светлина“, допълва тя.
Виж тук няколко начина да заобичаш работата си >>>
Липсата на признание е edna от причините за негативната обстановка, които Нина Фланагън различава в сферата на здравеопазването, но важи и за останалите области. „Слушаме какво правим грешно или недостатъчно. Чувстваме работната среда нестабилна, а нестабилността предизвиква страх и тревожност. Това се отразява на начина, по който реагираме на промени, но позитивното отношение и преразглеждането на такива ситуации помагат да намалим част от страха и тревожността“, обяснява професор Фланагън.
В крайна сметка, от нас самите зависи да си наложим положителен начин на мислене, особено ако се намираме в лидерска позиция, за да можем да го предадем на останалите. Според Нина Фланагън създаването на подобен начин на мислене на работното място трябва да е инициатива на началниците.
Позитивното отношение в работна среда започва от малки действия като правене на комплимент на колега, изразяване на благодарност или дори разменяне на усмивки. На подобни неща се отликва лесно, а по този начин могат да бъдат насърчени и разпространени по-лесно. Ако все пак ви е трудно, подсетете се, че го правите заради своето здраве.