Световната здравна организация предупреди за опасността Омикрон да окаже нов натиск върху здравните системи.
През седмицата бе съобщено за рекорден скок с общо 6,55 милиона новозаразени за 7 дни - това е най-голямото число на новите случаи на COVID-19 откакто СЗО обяви пандемията през март 2020 г., предават от Vesti.bg.
► Какви са симптомите на варианта Омикрон и как да ги разпознаем
„Силно съм загрижен, че Омикрон, който е по-заразен, и циркулира едновременно с Делта, води до цунами от случаи“, заяви енералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус. „Това ще продължи да оказва огромен натиск върху изтощените здравни работници и здравните системи, които и без това са на ръба на колапс.“
Междувременно проф. Тодор Кантарджиев, консултант по ваксинация към Столична община, призова за поставяне на бустерна доза.
В „Твоят ден“ по NOVA NEWS той заяви: „Който е с две дози на AstraZeneca, да си направи бустерна доза. За Омикрон най-важното е да имаш бустерна доза, 75% си защитен, в другите проценти преболедуването е по-леко. Тези, които сега решават да се ваксинират, да го направят навреме, за да се избегнат опашки и струпвания на хора.“
Проф. Кантарджиев информира, че има много места в София, където това може да се направи и допълни, че 45% от столичани са ваксинирани, което е положителен факт, предават от Vesti.bg.
Той добави, че докато Националният център за заразни паразитни болести не потвърди за наличието на Омикрон в България, не може да се каже, че новият вариант на COVID-19 е тук.
Говорим си за...
Проф. Кантарджиев направи и прогноза за епидемичната обстановка в страната. Според него случаи на новия щам в България ще има „през февруари и няма да са много“.
„Омикрон ще измести Делта, както стана във Великобритания. Омикрон е доста по-инфекциозен. Във Великобритания има много ваксинирани, и то предимно с две на AstraZeneca, те вече си слагат бустерна, защото само с двете дози защитата не е голяма“, твърди Кантарджиев.
„Когато има висок процент заболели, се вдига и процентът на хората, влизащи в болница, много зависи и от средната въраст на населението, а ние сме с по-възрастно население“, допълни още той. „Това е риск за здравната ни система, Омикрон се разпространява бързо, не бива да се неглижира. Натоварва се спешната помощ и лекарите на първа линия“, предупреди проф. Кантарджиев.
Според него е важно да се продължи със спазването на предпазни мерки като носене на маски, спазване на дистанция и изолиране на болните. Проф. Кантарджиев смята още, че трябва да има информация относно имунизацията за различни групи от хора - майки с деца, пенсионери, млади хора.
Още по темата:
- Проф. Кантарджиев: Трета доза от РНК ваксина предпазва от Омикрон
- Разпространение, възможни усложнения: всичко, което знаем за новия вариант Омикрон дотук
- Новата мутация Омикрон: има ли разлика в протичането на болестта
- Какви изследвания е добре да си направим след прекаран коронавирус
- Как да различите настинката и Делта варианта на COVID-19
- Какви са симптомите на Делта варианта и могат ли ваксините да ни предпазят
- Ваксината води ли до безплодие и може ли да ме зарази? Отговори на най-често
- Актуално: ето колко дълго болните от коронавирус пренасят заразата
- Представят българската ваксина срещу коронавирус
- По какво се различават настинката, сезонният грип и COVID-19?
- Какви са дългосрочните последици след прекаран COVID-19
- Според учени две дози ваксина на Pfizer/BioNTech не са достатъчни