Както змийската отрова в малки количества може да е животоспасяваща (не напразно именно змията е символ на фармацията), а в големи дози да доведе до фатален край, така и при храните някои имат статут на "лоши", а всъщност, могат да се окажат полезни.
Съществуват някои храни, които в продължение на десетилетия се смятат за вредни, но се оказва, че не е точно така.
Експерти от университета в Минесота, цитирани от БГНЕС, установиха основни групи храни, които не са толкова вредни, колкото се смята.
На първо място това са глутен и пшеница. Те са заклети врагове на всяка диета, но са от жизненоважно значение за намаляване на риска от диабет, сърдечни заболявания, рак и затлъстяване.
Яйцата също не заслужават лошата си репутация, която имат, заради високите си нива на холестерол.
Въпреки това редица изследвания не успяха да докажат връзката им със сърдечните болести.
Картофите - за тях се предполага, че повишават нивото на кръвната захар и водят до затлъстяване. Изследване на Харвардския университет потвърди, че варените картофи са източник на калий, витамин С и фибри.
Неприязънта към плодовете, заради високото им съдържание на въглехидрати също не е основателна.
Соевите зърна не са опасни за хората, а по-скоро са полезни.
Много от мъжете и жените се страхуват да пият алкохол, но разумните количества намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания.
Така например, пиенето на халба бира на ден подобрява здравето на сърцето.
Това са установили гръцки учени.
Притокът на кръвта към сърцето се подобрява само няколко часа след пресушаването на две трети от халбата и ефектът е по-силен отколкото при пиенето на неалкохолен еквивалент.
Откритието подкрепя предишно изследване, според което умереното пиене на бира предпазва от сърдечно заболяване.
Според някои проучвания халба бира на ден намалява риска от сърдечен удар и инсулт с до 30%. Но това е едно от първите изследвания за това какво се случва в сърдечно-съдовата система веднага след изпиването на халбата бира.
Учените от университета "Харокопио" в Атина избрали 17 мъже непушачи в края на 20-те и началото на 30-те си години. Сърдечно-съдовото здраве на всеки от тях било преценено час или два след изпиването на 400 милилитра бира, еквивалента на малко над две трети от една халба.
По-късно те преминали през същото изследване, но след като изпили същото количество неалкохолна бира или водка.
Резултатите, публикувани във вестник "Нутришън", показват, че и трите напитки имат полезни свойства за твърдостта на артериите, но най-голяма е ползата от бирата. Според учените комбинацията от алкохол и антиоксиданти в напитката вероятно е от ключово значение за благоприятните последици за здравето.
Тъмните бири предпазват по-добре сърцето от светлите, установили още учените.