През зимата денят е къс, времето по-мрачно и студено, а на пазара сякаш няма такова разнообразие от пресни плодове и зеленчуци.
Последното води до спад на нивото поемани витамини на ден, което пък е причина за отслабване на имунитета и ред други проблеми.
В зимния сезон обаче има достатъчно много плодове и зеленчуци, които можем лесно да си набавяме и да консумираме ежедневно.
На първо място нека сложим цитрусовите плодове. Портокали, мандарини, банани, киви – изключително полезни, богати на витамини и фибри. Освен това са много ароматни и вкусни, което ги превръща в чудесен десерт или засищащо междинно хранене.
Освен тях има и различни сортове ябълки, които са достатъчно свежи и вкусни, за да ги консумирате редовно. Ненапразно е казано, че ябълка на ден държи доктора далеч.
Други полезни и вкусни зеленчуци, които се намират по пазарите лесно в зимния сезон, са всякакви кореноплодни – ряпа, цвекло, моркови, картофи.
С картофите само е добре да се внимава, защото са високо въглехидратни. Що се отнася до ряпата, цвеклото и морковите, за тях сме ви писали неведнъж колко са полезни и защо трябва да присъстват всеки ден на трапезата ви.
Не забравяйте и за джинджифила.
Той помага срещу настинки, укрепва имунитета и може да се консумира по най-разнообразни начини, основно като подправка към ястията. Вижте как да си приготвите вкусен джинджифилов крем тук.
Зелето и карфиолът са чудесен вариант за зимна прясна салата.
Както знаете, от тях се правят чудни салати – зелето с настъргани моркови, например, а карфиолът – измит, разделен на „розички“ и овкусен със зехтин и сол.
Друга опция е туршията. Тя е традиционно българско мезе, без което зимата не би била така апетитна. Но с нея трябва да се внимава, защото често е прекалено солена.
Домашна туршия е най-добър вариант, още повече, че щом сте си я правили вие, знаете много добре какво точно е сложено вътре.
Авокадото е друга супер храна, която точно през зимата е в сезона си.
То има малко по-специфичен вкус и не на всеки би му харесало. При авкодатото най-важно е да го вземете узряло – това означава да е меко и с по-тъмен цвят. Колкото по-зелено и твърдо е то, толкова по-сурово и негодно за ядене е. Повече съвети за него можете да прочетете тук.