В света, в който живеем, пластмасата е навсякъде около нас. Оказва се обаче, че точно тя може да е отговорна за намаляване на сексуалното желание при жените.
Пластмасовите изделия съдържат химикали – фталати, които според ново проучване, са отговорни за понижаване либидото на дамите.
Фталатите са химикали, които придават гъвкавост на пластмасовите продукти.
Дамите с голяма концентрация на тези вещества в организма споделят, че често губят желание за секс.
Жените с ниски нива на тези химикали не са забелязали подобни проблеми. Фталатите нарушават хормоните и се знае, че увреждат сексуалните функции при мъжете. Това изследване обаче за първи път открива връзка и при жените.
"Фталатите са химикали, които правят пластмасата гъвкава", казва д-р Емили Барет от медицинския колеж към Университета Рочестър в Ню Йорк.
"Гумените патета, дъждобраните и завесите за баня са меки и гъвкави. Това се дължи именно на фталатите. Открихме, че тези вещества увреждат ендокринната система и пречат на нормалните хормони в организма, като тестостерона и естрогена.
Тези два хормона са особено важни за много неща, в това число и за либидото", добавя тя.
Фталатите не са химически свързани с пластмасата, а се добавят към нея. Те постепенно се изпускат във въздуха, храната или течностите.
Гъвкавата пластмаса в един момент започва да се втвърдява и с течение на времето става чуплива. Тогава фталатите вече са започнали да изтичат.
Д-р Барет е изследвала нивата на фталати в урината на 360 бременни жени на възраст между 20 и 40 г.
Дамите са отговорили и на въпроса колко често са губили интерес за секс в месеците преди да забременеят.
Жените с най-голямо количество фталати в организма са 2,5 пъти по-склонни да имат ниско либидо в сравнение с дамите с ниски нива.