
Отвореният офис изглежда като усъвършенстван и стилен модел на съвременното работно пространство. Премахването на физическите прегради между колегите е предпоставка и за емоционално сближаване и повече общуване, но дебатите около ползите и вредите от него все още са на дневен ред в научните среди.
Въпросният дизайн може да има не само влияние върху социализирането, но и върху физическото здраве. Резулатите от изследване на Университета в Аризона, което проследява 213 офис служители, показва, че работещите, които не са разделени от прегради в офиса, са с 32% по-активни физически, отколкото останалите, прекарващи работно време в офис среда. 20% по-динамични са първите в сравнение със служителите, които работят в кабинки. Учените установили още, че участниците, които работят в отворено работно пространство, изпитват 14% по-малко стрес.
Отворените офиси обаче крият недостатъци, отбелязани от няколко други изследвания. Такова е проучването на Харвардския университет от последния месец, което се съсредоточава върху степента, в която се променят отношенията на работа след смяната на стандартния офис с такъв без прегради. Изводите са, че в отворения офис общуването очи в очи намалява със 70%, имейлите и текстовите съобщения бележат ръст от 50%, а цялостната продуктивност е понижена след смяната на дизайна.
Сексистките нюанси са друг недостатък, който изпъква при проучване, проведено във Великобритания през май. След наблюдаване на 27 жени и 13 мъже на територията на техния отворен офис в продължение на три години, изследователите открили, че липсата на лично пространство засяга дамите в по-голяма степен. Жените споделят, че се чувстват наблюдавани, а колегите им започнали да забелязват колко привлекателни дамите, които работят в офиса. И не само – служителите от мъжки пол започнали да класират по сексапил своите колежки.
За да се намалят неудобствата на работното място обаче, съществуват компании като WeWork, които се занимават с предоставянето на удобна отворена офис среда. Според творческия директор на компанията – Девин Фермюлен, WeWork разделя работното място на „енергийни пространства“.
Те са: споделено, където хората могат да общуват свободно, пространство с бюро, което позволява повече спокойствие, но все пак дава възможност за комуникация лице в лице, и соло пространствата като кътчета и телефонни кабинки, предназначени за лично ползване. Така възможността за избор може да се отрази не само на продуктивността, но и психическото ни състояние на работното място.