Едно от най-честите притеснения на днешните пациентки е, че им е била открита така нарачената „раничка“ на маточната шийка. Противно на циркулиращото с години мнение, че това може да доведе до рак на шийката на матката, истината е съвсем различна.
По темата в „Доктор Здраве с Мария“ говори д-р Десислава Илиева – акушер-гинеколог.
Раничката на шийката на матката или ектопия на медицински език е съвсем нормално явление при всяка жена в детеродна възраст и не бива да се разглежда като проблем, да притеснява пациентките или да води до множество неоправдани изследвания. Съвременният свят е много напреднал по отношение на рака на маточната шийка и страни като Австралия например, очакват пълното му изчезване до 2030г. Това се дължи на широката ваксинация срещу HPV и добрата профилактика.
За съжаление, България стои на дъното на класацията за рак на шийката на матката в Европа.
“Ние, гинеколозите, които се занимаваме основно с това заболяване, призоваваме нашите пациентки да се обръщат веднъж годишно към гинеколога си, да бъдат подробно консултирани относно възможностите си за ваксинация и профилактика на заболяването.“
Всички млади момичета от 10 до 13 – годишна възраст могат да бъдат ваксинирани безплатно – това би ни приближило към добрата част не само на европейската, но и на световната класация.
Добрата профилактика включва редовни цитологични изследвания и HPV тестове. Вече знаем от десетилетия, че високорискови HPV щамове причиняват в действителност рак на маточната шийка. Това прави възможно много по - специфичното изследване точно на тези щамове, което значително подобрява диагностиката на заболяването. Ранните етапи на ракът на маточната шийка остават незабелязани от пациентките, те са без симпоми – ключът е в навременната профилактика.
Д-р Десислава Илиева притежава Сертификат за колпоскопия и деструктивно лечение на преканцерози на маточната шийка и Сертификат за ултразвук в акушерството и гинекологията. Има интереси към колпоскопия, ексцизионни процедури на маточната шийка и хистероскопия.
Едногодишно обучение към IFCPC и международен сертификат по колпоскопия след успешно положен OSCE изпит.
Многобройно участие в български и международни конгреси и обучения по специалността.