Отровата на вид оса, живееща в Бразилия, може да бъде използвана като оръжие за борба с рака, смятат учени.
Според лабораторни изследвания токсинът MP1, който се намира в жилото на осите, убива ракови клетки, без да вреди на здравите в човешкото тяло. Учените от Университета в Бразилия са установили, че експерименталното лечение се свързва с туморни клетки и кара от тях да изтичат жизненоважни молекули, пише Би Би Си.
Според екипа на професор Жуао Ругиеро Нето MP1 взаимодейства с мастните молекули, които обикновено се намират по повърхността на раковите клетки, създавайки дупки, през които молекули, важни за съществуването на клетките, изтичат навън.
В същото време обаче при здравите клетки подобни мастни молекули се намират вътре в тях, което не им позволява да бъдат засегнати от лечението.
Осите Polybia paulista са агресивен вид, разпространен в югоизточна Бразилия.
Въпреки успехите на лечението обаче, то все още е в начален стадий и са необходими още изследвания, преди да е напълно безопасно за прилагане върху хора.
“Това би могло да бъде използвано в развитието на нови комбинирани терапии, където едновременно се използват няколко лекарства, за да се повлияе на рака, като се атакуват по едно и също време различни части на раковата клетка“, казва д-р Пол Беалс от университета в Лийдс, който също е участвал в изследването.
Според него лечения на рак, които атакуват липидния състав на клетъчната мембрана, ще бъдат напълно нов клас противоракови лекарства.
Прочетете още:
Ракът на гърдата: факти срещу митове
Шанс срещу меланома
Спорт срещу рак на гърдата
Превенция срещу рак на кожата
Яденето на повече наденички и бекон увеличава риска от рак на панкреаса
Колко голяма е вредата от солариума?