Нашият сайт се чете дневно от над 70 хиляди жени. Всяка edna от нас ще преживее, ако вече не е, особената фаза в живота на жената, наречена „менопауза“.
Както искахме да знаем всичко за месечния цикъл много преди началото на първата менструация, както разпитвахме приятелките си какво е да родиш още преди да сме намерили мъжа на живота си, така и за менопаузата трябва да започнем да говорим достатъчно рано, за да сме подготвени и спокойни, когато дойде.
А тя идва между 40 и 55, като предупреждава с рязка смяна на настроението, горещи вълни, акне, нередовна менструация, внезапно качване на килограми без видима причина, влагалищна сухота, промяна на желанието за секс, проблеми със съня и сърцебиене.
Менопаузата обаче не е присъда. Първо, не е задължително да ви се струпат наведнъж всички негативни симптоми.
И второ, най-вече, с промяна на начина живот може много да облекчите състоянието си.
И това на партньора си, защото менопаузата засяга всички, най-вече заради честите избухвания и необяснимия плач.
Канадската гинеколожка д-р Дженифър Блейк казва така: Прекарваме 1/3 от живота си в менопауза. Има огромно значение в какво здраве ще навлезем в този период от живота си“.
Според нея никога не е късно човек да започне да се храни по-здравословно, да е по-активен физически и да спре да пуши.
Тези промени не са важни за менопаузата, те са важни за цялостното здраве.
За спокойното протичане на менопаузата са важни не само хранителния режим и движението, а и изобщо информацията, която имаме по темата.
Най-важното е, че не е нужно да търпите неудобствата на този продължаващ понякога и с години процес на трансформация в тялото.
За разлика от бабите и майките ни, които са приемали стоически всичко, което им се случва, ние живеем във време, в което и медицината, и фармацията са развити достатъчно, че да ни помогнат да облекчим състоянието.
„Към менопаузата трябва да подходим с открито сърце и спокойно. Тя изобщо не значи край на живота ни, а просто нов етап.
Много важно е да познавате тялото си и да не се притеснявате да обсъждате с лекаря си промените, които усещате.
Често перименопаузата (периодът преди фактическото спиране на менструацията) започва в средата на 40-те и продължава няколко години.
Така че имайте едно наум, че промяната в желанието за секс например или способността за овлажняване не е заради мъжа ви, а заради менопаузата, която напомня, че ще настъпи след няколко години.
Промяната на нивото на естроген може да се изрази и под формата на акне или като ставни болки, като депресия или проблеми с кръвното.
Затова е важно при всеки от симптомите, които изпитвате за първи път към края на 30-те си години да посетите и гинеколог.
Той може да прецени добре какво е моментното ви състояние и да назначи, ако прецени, съответно лечение.
Менопаузата не е безславен край на бляскавия ни живот като активни жени. Това е просто период, след който животът ще приеме нова, по-улегнала, но все така пълноценна и красива форма.
Още по темата