Кайсиите произхождат от Китай, но чрез Армения се пренасят и в Европа, поради което и научното им наименование е Prunus armeniaca. Кайсиевите дървета се пренасят във Вирджиния през 1720 г., а испанските мисионери ги разпространяват в Калифорния през 1792 г., пише "Gotvach.bg".
Състав на кайсиите
Кайсиите са отличен източник на витамин А, витамин С, фибри, калий, триптофан и калий. Те съдържат завидни количества витамини от В групата, Е и РР. Богати са на въглехидрати, по-голямата част от които са пектинови вещества и лесноусвоими захари - фруктоза, глюкоза и малтоза.
Кайсиите съдържат фитохимикали, наречени каротеноиди - съединения, които придават червени, оранжеви и жълти цветове на плодовете и зеленчуците. Мощният антиоксидант ликопен е един от каротеноидите, които се съдържат в кайсиите. Една кайсия съдържа 16,8 калории, 0,49 г протеини и 1 милиграм холестерол.
Избор и съхранение на кайсиите
Сезонът на кайсиите е от месец май до месец август. През зимата те се внасят основно от Южна Америка. При избора на кайсии трябва да се търсят плодове с наситен портокалов цвят, като се избягват тези, които са бледи и жълти. Кайсиите трябва също така да са леко омекнали. За да бъдат най-много антиоксидантите, трябва да се избират напълно узрели плодове. Избягвайте кайсии с прекалено меки места и кафяви петна, защото това са признаци за презряване.
Съхранявайте кайсиите до 2-3 дни при стайна температура, в тъмно, сухо и хладно помещение може да ги запазите за период до 3 седмици.
Кулинарна употреба на кайсиите
Кайсиите могат да се консумират както като пресни плодове, така и сушени или да се използват за направа на десертни изделия и сладка.
Етеричните масла от костилките им се продават в търговската мрежа като горчиво бадемово масло. Турция, Италия, Русия, Испания, Гърция, САЩ и Франция са водещите производители на кайсии.
Здравословни ползи от кайсиите
Хранителните вещества, съдържащи се в кайсиите могат да помогнат за опазване здравето на сърцето и очите. Консумацията на три или повече кайсии на ден редуцира риска от свързаната с възрастта дегенерация на макулата. Дегенерацията на макулата е една от основните причини за загуба на зрението при хора в напреднала възраст. Витамин А, съдържащ се в изобилие в кайсиите, е добър антиоксидант, който спомага за доброто зрение и защитава от свободните радикали.
Каротиноидите и ликопенът значително намаляват риска от развитие на рак на простатата и укрепват сърдечносъдовата система. Само една шепа кайсии съдържа препоръчителната дневна доза бета каротин, необходим на организма ни.
Кайсиите са и добър източник на фибри, които спомагат за подобряване процеса на храносмилане. Кайсията е идеална срещу запек и при нарушения на храносмилателната система като дивертикулоза. Консумирайте сушени кайсии при запек, защото те съдържат повече фибри от пресните и в случая са по-полезни при запек. Кайсията е известна също като мощен помощник срещу борбата с глисти.
Безкрайният списък със съставки и ползи от кайсиите може да бъде продължен още, не е учудващ и фактът, че сухите кайсии са били основен хранителен продукт в списъка с провизии на астронавтите от НАСА.
Вреди от кайсиите
Сушените кайсии, които се произвеждат с търговска цел е възможно да са обработени със серен диоксид. Те се третират със сяра, за да се удължи техния срок на годност, тъй като тя е един вид консервант, който предотвратява окисляването и избелването на цветовете. Сярата може да предизвика остри реакции при хора, страдащи от астма.
Кайсиите не се препоръчват на хора, които имат диабет, намалена функция на щитовидната жлеза и заболявания на черния дроб.
Разкрасяване с кайсии
Кайсиите освен вкусен и полезен плод, намират широко приложение и в козметиката. Маските с кайсии действат благоприятно върху кожата - освежават я и я подмладяват. Кайсиевото масло, приготвено от костилките, също се използва в козметични маски, които заглаждат бръчките.
* Можете да си направите кайсиева маска, за която смесете 2 с.л. бадемово масло, 2 с.л. ланолин и 1 с.л. кайсиево масло. Получената помада нанесете върху лицето и изплакнете след няколко минути.