Спанакът е любима полезна храна. Но преди да го включим в менюто си, трябва да знаем как да го употребим, съветват Gotvach.bg.
Какви са тънкостите при готвене на спанак?
За да се запазят ценните минерални соли и витамини в спанака, при неговата обработка трябва да се спазват няколко правила:
🍃 Необходимо е да знаете, че стеблата и коренчетата на спанака също могат да се използват, защото имат голямо количество витамин С. От коренчетата на спанака обикновено се приготвя салата.
🍃 Спанакът не трябва да се мие, преди да го поставите в хладилника.
🍃 За да запазите хранителните качества на спанака, след измиване не трябва да го киснете във вода, защото тя ще абсорбира водоразтворимите полезни витамини и минерали, които в крайна сметка ще отидат в мивката.
🍃 Запарването на листния зеленчук трябва да се извършва без вода, а целите листа могат да се задушат в масло. По този начин каротинът, полезният витамин С се запазват и усвояват по-добре.
🍃 Варенето на спанака трябва да става в плътно затворен съд. Максималното време за варене е 10 до 15 минути.
Говорим си за...
🍃 Ако пасирате или начукате спанака, „убивате” голяма част от съдържанието на витамин С. Това е така, защото този вид обработка нарушава целостта на клетките, а кислородът на въздуха в помещението унищожава субстанцията.
🍃 Специалистите препоръчват за най-добър начин на приготвяне да се използва задушаване на целите листа в мазнина. За целта се капва малко мазнина в тигана, слагат се листата от спанак, след което съдът се похлупва с капак.
🍃 Естествено вкусен е суровият спанак. Той може да се прибави към салата или като сок, добавен към зеленчукови супи. Някои дори слагат ситно нарязан спанак към кайма за кюфтета. Изцяло спаначените кюфтенца са добър вериант за вегетарианци.
Защо спанакът е по-полезен, когато е сготвен?
Противно на общоприетото схващане, че всички зеленчуци са по-добри за организма, когато се ядат сурови, спанакът е по-полезен готвен. Или поне така твърдят учените.
Термичната подготовка може да увеличи количеството на хранителните вещества, но и тяхното усвояване. Това се забелязва при спанак, но също и с морков или домат. Ето защо готвеният спанак е по-здравословен от суровия спанак:
Вижте още вкусни и полезни рецепти за:
- Равиоли със спанак, рикота и тиква
- Домашна баница със спанак и козе сирене
- Супа със спанак и нахут
- Пилешки балотини със спанак и прошуто
- Лазаня със сирена и спанак
- Супа от карфиол, коприва и спана
- Мъфини със спанак
- Пълнени яйца по добруджански