Когато обелите поредната глава стар лук, не бързайте да изхвърляте външните изсъхнали люспи. Не гледайте на тях с пренебрежение, тъй като те намират приложение в много рецепти.
Най-масовото приложение на жълто кафявите люспи е в лечебните отвари, които се борят с хремата.
За целта са ви нужни 4 супени лъжици натрошени лучени люспи, които се заливат с 1-1,5 л. вряла вода. Наведете се над съда, докато настойката е още гореща и вдишвайте през носа изпаренията. За по-добър ефект на инхалациите, може да покриете главата си с памучна или хавлиена кърпа. Процедурата трае около 4-5 минути.
При проблемна суха кашлица се сваряват 2 супени лъжици сухи лучени люспи с 500 мл. вода за около 15 минути на бавен огън. След като изстине, отварата се прецежда. Приемат се по 50 мл. от течността 3 пъти дневно преди хранене.
Настойка от лучени люспи помага при атеросклероза.
Две супени лъжици ситно надробени люспи се заливат със 100 гр. водка. Затварят се в стъклен съд и се оставят на тъмно за Edna седмица. След това сместа се прецежда през марля. За лечебен ефект ви е нужно и нерафинирано олио.
Двадесет капки от лучената настойка се отмерват с капкомер върху супена лъжица нерафинирано олио. Приема се половин час преди хранене три пъти дневно. Приемайте настойката 2 седмици, след което направете 10 дена пауза и повторете двуседмичния курс.
При оплаквания от цистит, залейте 2 супени люспи с 400 мл. вряла вода. Оставете запарката в покрит съд за около 30 минути. Прецедете и пийте от течността 3-4 пъти дневно в продължение на 5-10 дена.
При остър цистит приемайте 50 мл. запарка два пъти дневно за 5 дена. Ако заболяванието е хронично, се приемат по 2-3 супени лъжици от течността 3-4 пъти дневно за период от 10 дена.