Ако отидете в Турция, сигурно е, че ще се сблъскате с една неотменна традиция. По улиците, пред магазините, в кафенетата местните често са седнали около ниски масички и пият чай в малки стъклени чашки. Лъжичките спокойно разбъркват напитката и потракват по ръбовете на чашата. Почти всеки се е потопил в този малък ежедневен ритуал. Това е нещо, с което турците наистина се гордеят и изразяват истински култ към него. Каква обаче е тази напитка и защо е толкова почитана от турските ни съседи?
Какво представлява турският чай?
Турският чай е черен чай, който се отглежда по източното черноморие, където почвата е изключително плодородна, а климатът мек и благоприятен. Когато растението е готово, листенцата му се берат, старателно се изсушават, след което от тях се приготвя вкусният ароматен чай.
По автентична рецепта в Турция чаят се пие силно подсладен с бучки захар. Спрямо концентрацията на този вид чай, той се дели на три вида – açık, orta или tavşan kanı. Açık се казва, когато чаят е светъл и по-лек, orta е чай, който е среден или нормален по степен на концентрация, а tavşan kanı е силен, силно концентриран чай, със силен аромат. Той е наричан от турците „заешка кръв“, заради тъмночервения си цвят. Черният чай е богат на кофеин и действието му е равносилно на това на кафето.
Защо обаче да пиете черен чай или така наречения турски чай? Със сигурност единствената причина за консумацията на топлата напитка не е само несравнимият комфорт, който носи тя. Съществуват множество положителни за здравословното ни състояние преимущества, заради което е добре да пием именно черен чай.
В този вид чай се съдържат ужасно много полезни съставки като кофеин и антиоксиданти (катехини, танини, гуанини и ксантини). Съдържат се още аминокиселини, протеини, минерали, флуорид и полифеноли. Освен, че е с изключително приятен вкус и с наситен аромат, той е известен с това, че е беден на калории. Затова е много популярен сред феновете на здравословния начин на живот и дори е предпочитан пред кафето.
За какво ни помага турският чай?
Фитохимикалите, които се съдържат в растението черен чай, действат заздравяващо на костите, предпазват от развитието на артрит и остеопороза.
Изобилие от антиоксиданти. Всички знаем колко са полезни антиоксидантите – в черния чай те наистина са изключително много като състав. Действието им предпазва ДНК-то от увреждане, предизвикано от химикали или тютюнопушене. Смята се, че именно антиоксидантите пазят организма от появата на някои видове рак. Антиоксидантите намаляват риска от възпаления в кръвоносните съдове. Също така са и изключително подходящи при диети и желание за отслабване.
Действа благотворно на имунната ни система като я подсилва и подобрява. Танините, съдържащи се в черния чай, са доказали своята сила в превенцията от грипни и вирусни състояния.
Интересното при черния чай е че благодарение на една от съставките си – L-теанин, той действа едновременно успокояващо, намалява нивото на стрес и помага при главоболие, но и същевременно подобрява концентрацията.
Този вид турски чай има силни противовъзпалителни свойства. Благодарение на тях той има силата да намалява риска от появата на сърдечно-съдови заболявания.
Това са само част от предимствата на турския чай. Както ви разказахме това е черен чай, който понякога се примесва с други съставки за получаване на по-интересен вкус. Нашият съвет е да се потопите в ритуала на консумиране на турски чай и да оставите сетивата ви да се насладят на несравнимия му аромат.
Споделяме с вас класическата рецепта за приготвяне на вкусен и полезен турски чай:
Необходими продукти:
- турски чай - 5 с.л.
- захар - на вкус
Начин на приготвяне:
За приготвянето на традиционен турски чай ще ви трябва двоен чайник или два чайника един върху друг.
Напълнете долния чайник с вода, а в горния сложете черния чай. Сложете да се вари на умерен котлон, като трябва да се вари 5 минути след завирането и да се снеме от котлона.
Оставете чайниците да починат за 1 минута, след което залейте чая в горния чайник с 2 пръста вода от долния. Върнете отново чайниците на котлона един върху друг и запарете за 15-20 минути на слаб котлон.
Разпределете чая в прозрачни стъклени чашки и го поднесете горещ, като подсладите на вкус.
Прочети още:
- Чудните ползи на зеления чай матча, които не бива да подминаваш
- Какво се случва с тялото ви, ако пиете чай всеки ден
- Не ги изхвърляйте: Как да си направим терапия за очи с чаени торбички
- Мурсалският чай – природно лекарство за всяка възраст