Един от начините да подобрите мозъка си е да намалите приема на някои от най-лошите храни за неговото здраве.
„Да имаш оптимално здраве на мозъка означава минимизиране на възпалението и излагането на токсини, да си метаболитно гъвкав, да имаш поддържаща енергетика – кръвен поток, оксигенация, митохондриална функция и хранителни вещества – и да имаш достатъчна невротрофична подкрепа“, казва пред изданието Eat This, Not That д-р Дейл Бредесен, изследовател по невронауки и експерт по невродегенеративни заболявания.
Има много фактори, които могат да повлияят на риска от проблеми с мозъка, като някои от тях са напълно извън човешкия контрол (като генетика и възраст). Но има други фактори, зависещи от нас като избягване на тютюнопушене, поддържане на физическа активност и здравословно тегло, и др.
А що се отнася до храненето, установено е, че спазването на богати на антиоксиданти модели на хранене като средиземноморската диета и фокусирането върху хранителни вещества, сред които омега-3 мастни киселини и витамини от група В, може да помогне да поддържате здравето на мозъка си по естествен начин. Високият дневен прием на плодове и зеленчуци може да доведе до по-добри когнитивни резултати в сравнение с тези при хората, в чиято диета присъстват малко количества плодове и зеленчуци.
От друга страна, има определени храни, които работят срещу целите ви за здраве на мозъка, особено ако ги включвате често в менюто си.
В галерията вижте 7 най-лоши храни за здравето на мозъка, които трябва да ядете в много ограничени количества (ако изобщо ги приемате), за да накарате ума си да работи възможно най-добре:
Прочетете още:
- 5 закуски, които неподозирано карат талията ти да расте
- Какво трябва да знаем за Е-тата? Кои хранителни добавки в етикетите правят храната вредна и защо
- Отровите в човешкото тяло, за които не подозираме
- Медената вода - еликсир против токсини и вируси: как да си я приготвим вкъщи и какви са ползите за здравето
- При хронична преумора: да пречистим тялото си с отвара от дафинов лист