“Bake Off: най-сладкото състезание“ стартира в ефира на NOVA през ноември с водещи Алекс Раева и Рафи Бохосян.
Дванайсет кулинарни любители вече започнаха надпреварата за титлата „Най-добрия любител сладкар и пекар на България“. Всеки вторник и сряда от 20.00 по NOVA те се изправят пред две предизвикателства, които им поставя експертното жури шеф Юлия Панджерова и шеф Юри Балталийски.
В първото те трябва да представят свой любим десерт или печиво. Второто предизвикателство се нарича „изпитание за сръчност“ и в него участниците приготвят рецепта по избор на журито.
В тази рубрика ще ви представяме рецептите от „изпитанията за сръчност“ с най-малките детайли, споделени специално за читателите на edna.bg от виртуозите в кулинарното изкуство шеф Юлия Панджерова и шеф Юри Балталийски.
В първия епизод на „Bake off: най-сладкото състезание“ дванайсетте участници приготвиха торта „Гараш“ по рецепта на шеф Юри Балталийски. Най-интересното и малко известно е, че това е българска шоколадова торта, която през последните десетилетия става все по-популярна и в Западна Европа заради своя чудесен вкус и деликатен аромат.
А ето и какви са съставките и тънкостите за приготвянето й:
Торта „Гараш”
Продукти за шоколадов крем – ганаш (време за приготвяне: 15 минути)
130 г прясно мляко
130 г животинска сметана (35% масленост)
4 жълтъка
30 г захар
120 г горчив тъмен шоколад (56% какао)
Продукти за 5 орехови платки (време за приготвяне: 45 минути)
1-ва смес (орехова каша)
230 г орехи
130 г пудра захар
100 г белтъци (на стайна температура)
2-ра смес (белтъчен меренг)
130 г белтъци (на стайна температура)
70 г бяла кристална захар
40 г бяло брашно Т500
25 г краве масло (разтопено)
Продукти за ганаш глазура (време за приготвяне 20 минути)
300 г животинска сметана (35% масленост)
300 г горчив тъмен шоколад (56% како)
За украса:
50 г сурови зелени шамфъстъци
Подготовка
С помощта на режещ пергел изрязваме шаблон с диаметър 24 см. За целта се измерва разтвор от 12 см с пергела, забива се точно в центъра на пластмасов квадрат и се изрязва.
Всеки лист от наличната тефлонова хартия се сгъва на две, откъм дългата страна. Разрязваме по сгъвката и всяка част се ползва за печене на отделна платка за тортата.
Метод за приготвяне на шоколадов крем – ганаш
В малка тенджерка сипваме млякото и сметаната и оставяме да кипне. Междувременно смесваме жълтъците със захарта. Взимаме малко от млечната смес и при непрекъснато бъркане прибавяме към жълтъците. Темперираната смес наливаме към сметаната и млякото. При непрекъснато бъркане варим за около 15 секунди.
Сваляме от котлона и през сито наливаме сместа към шоколада. Покриваме със стреч фолио и оставяме за кратко, да се запари.
С помощта на пасатор емулсираме крем-ганаша до еднородна консистенция, в същия съд. Покриваме със стреч фолио и поставяме в хладилник. Междувременно приготвяме ореховите платки.
Метод за приготвяне на ореховите платки:
1-ва смес (орехова каша)
Смиламе орехите и пудрата захар в чопър до получаване на фина пудра. Прави се на кратки интервали, за да избегнем омазняването на сместа. Преместваме ореховата пудра в съд с овално дъно и постепенно прибавяме белтъците, втривайки със силиконова шпатула до образуване на гладка орехова каша.
2- ра смес (белтъчен меренг)
С помощта на планетарен миксер избиваме отделените белтъци до мека пяна и на интервали прибавяме кристалната захар, до образуване на твърда лъскава пяна. Белтъчният меренг изсипваме към ореховата каша и смесваме с нежни движения, до образуване на еднородна консистенция.
Взимаме около 50 г от сместа и прибавяме към разтопеното масло. Бъркаме внимателно, до пълното усвояване на маслото, след което връщаме към ореховта пяна и разбъркваме до напълно смесване.
Върху тефлонова хартия слагаме готовия шаблон и в него разстиламе 1/5 от ореховата смес, с кратки зафилвания, за да избегнем оводняване на сместа. Махаме шаблона и преместваме хартията със сместа върху тава за печене. Така се оформят и останалите 4 платки. Поставяме в предварително нагрята фурна на 200 С и печем от 5 до 6 минути.
След изпичането на платките преместваме веднага от тавите върху студена повърхност, за да спрем процеса на печене и изсушаване.
След като се охлади достатъчно кремът, го изваждаме от хладилника и с миксер избиваме до получаването на пухкава маса. Не се прекалява с избиването, за да не пресечем крема. Връщаме за кратко във фризер – да стегне.
Охладените платки отделяме внимателно от тефлоновата хартия. Всяка платка се слепва с тънък слой крем, така че той да бъде равномерно използван и да остане за крайното зафилване. Поставяме за около половин час във фризер.
Във времето, в което изчакваме тортата да стегне, си приготвяме глазура за покриване на тортата.
Метод за приготвяне на ганаш-глазурата
В подходящ съд кипваме сметаната и заливаме шоколада. Покриваме със стреч фолио и запарваме за около 10 минути. Бъркаме с кратки движения до напълното разтопяване и получаване на еднородна смес, същевременно внимаваме да не вкараме мехурчета с въздух. При необходимост, прецеждаме през сито, за да елиминираме евентуално появилите се мехурчета. Температура на глазурата е 38 – 40 С върху добре охладена торта.
Оформяне
Изваждаме вече стегнатата и добре охладената торта и поставяме върху решетка за глазиране. Поливаме глазурата първо от края и вървим към центъра на тортата. Тя трябва да бъде напълно покрита с тънък слой ганаш, след което с леки потръсквания изчакваме напълно да се стече излишната глазура.
С помощта на сладкарска шпакла отделяме от решетката и поставяме върху подложка за торта. Прибираме отново в хладилник за 30 минути. Сервираме върху поднос за торта. Гарнираме с фино нарязани шамфъстъци. Те трябва да очертават идеален кръг на 2 см от ръба на тортата.
Добър апетит от „Bake Off: най-сладкото състезание”
Не пропускайте следващите епизоди всеки вторник и сряда от 20.00 по NOVA.