„Докле е младост, златно слънце грей“ е написал великият Пенчо Славейков и това наистина е така. Когато човек е млад, всичко му се вижда възможно и се чувства сякаш е безсмъртен.
Ентусиазмът на младостта в един момент отстъпва пред опита и мъдростта на възрастта.
Оказва се, че човек истински се замисля за здравословното си състояние, когато е в средата на 30-те си години.
Учени са установили, че около 36-я рожден ден започваме много по-сериозно да се замисляме дали всичко в тялото ни функционира правилно и как можем да подобрим здравето си.
До това време просто не отдаваме толкова голямо значение на някои от лекарските препоръки и живеем с убеждението, че сме млади и всичко ще ни мине бързо.
До голяма степен промяната в мисленето се дължи на самия факт, че годините се трупат, навлиза се в друга възраст, метаболизмът се променя, тялото също и ние забелязваме това.
Също така е по-вероятно някой в обкръжението ни да има здравословни проблеми или личният ни лекар да ни предупреди, че годините изискват своето и трябва да се внимава с консумацията на мазнини и алкохол, например.
Измененията в тялото – отпускане, поява на бръчки, на бели коси или оплешивяване при господата, могат също да ни накарат да се замислим дали живеем достатъчно здравословно или се налага да спортуваме повече и да променим хранителния си режим.
Истината е, че човек трябва винаги да обръща внимание на здравето си и да не игнорира сигналите, които тялото му дава.
Редица по-тежки заболявания могат да бъдат успешно излекувани и да се предотврати задълбочаването им, ако се уловят навреме в ранен стадий.
С огромна сила това важи за рака на гърдата.
Веднъж годишно е добре да се прави кръвна картина, а дамите да посетят задължително АГ кабинет и мамолог.
Здравето е наистина най-най-ценното, което притежаваме, затова нека се погрижим да остане колкото може по-дълго с нас