Многобройните ползи от маточината

Многобройните ползи от маточината
Снимка: netinfo

Маточината (от лат. Melissa officinalis) ни е добре позната от билковите чайове за масова консумация. Това многогодишно тревисто растение с тъмнозелени листа, които имат характерна лимонена миризма, оказва редица ползи върху здравето ни, за които е добре да сме информирани. У нас маточината е известна още като маточник, лимонче, пчелник.

Маточината произхожда от планинските райони на Южна Европа. Още от древността маточината се е използвала от гърците и арабите при всякакви болести, причинени от смущения в нервната система. Цветовете на маточината са дребни, бели, жълтеникави или розови. Маточината расте из храсталаците, редките гори, покрай градините и оградите навсякъде в България. Обикновено се използва цялата надземна част или само листата на маточината, в зависимост от целите.

Листата на маточината се берат в периода преди цъфтежа (към средата на юли). Ако маточината е цъфнала, листата не се събират, тъй като вече са изгубили характерната си миризма и лечебните си качества, пише "Gotvach.bg".

Билката се суши на сенчесто и проветриво място или в сушилня при температура до 35 градуса. Изсушените листа отгоре са зелени, а отдолу - по-светлозелени, със слабо нагарчащ, тръпчив вкус. При смачкване или разтриване трябва да са запазили характерната лимонова миризма. Съхранявайте ги на сенчесто, проветриво и сухо място в хартиени пликове или картонени кутии, избягвайте полиетиленовите торбички.

Кулинарна употреба на маточината
Листата от маточината са били използвани още от древните гърци и римляните заради приятния освежителен мирис, напомнящ този на лимонова кора. Днес маточината се влага при приготвяне на болета и ликьори. Не е добре да смесвате маточината със силни подправки като мента, индийско орехче, джинджифил. Със сушена маточина доста добре се подчертава вкуса на рибата.

Здравословни ползи от маточината
Маточината действа успокояващо на нервната система, има антиспастично и противогърчово действие. Стимулира апетита и процесите на храносмилане, потиска гаденето и повръщането. В народната медицина листата на маточината се употребяват при лечение на високо кръвно налягане, виене на свят, главоболие, за усилване на зрението и дори шум в ушите. Намира приложение за жабурене и гаргара при възпаления на венците и устната лигавица. Маточината премахва и лошия дъх.

Маслото от маточина също намира голямо приложение в лечението на всякакви видове бактериални, гъбични и екземни инфекции поради антисептичните си свойства. Масажи с него облекчават артритни и ревматични болки.

Маточината подобрява съня, отстранява чувството на възбуда и напрежение, премахва раздразнителността, безпокойството, тревогата, страха. Тази билка има цялостно благотворно действие върху нервната система – повлиява положително болестта на Алцхаймер, синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност, депресия, хистерия, безсъние, меланхолия, мигрена, нервно напрежение, изостря паметта, при стресови състояния, сърдечна невроза и т.н.

Ето и как да си приготвите чай от маточина - залейте една чаена лъжичка нарязани листа маточина със 100 мл вряла вода. След 30-60 минути прецедете запарката и я изпийте. Вечерно време ефектът е особено добър. При по-упорити състояния пийте по 3-4 чаени чаши от приготвената запарка.

С маточина може да лекувате и херпес. За целта пасирайте половин шепа листа маточина заедно с 2 с.л. вазелин. Разбъркайте, докато се получи хомогенна смес и оставете мазилото да престои на тъмно и топло място за 2 дни. Нанасяйте от помадата върху херпеса и той ще изчезне до ден-два. Маточината оказва благотворно действие при сърдечни заболявания - тя помага за преодоляване на умората, съдейства за прекратяване на тахикардия и болки в областта на сърцето.

При приемане на препарати с маточина се забавя дишането, изчезват ритъмните смущения и се понижава кръвното налягане.

Маточината има подчертано спазмолитично и газогонно действие при функционални заболявания на червата. Може да успокои коликите от задържане на газовете в червата, но също така и да спре порива за повръщане.

Маточината стимулира храносмилането и отделянето на жлъчен сок, в по-големи количества възбужда апетита. Препарати на основа маточина се използват и при виене на свят, за усилване на зрението, болезнена менструация, кожни обриви, ревматични отоци. Под форма на компреси маточината се прилага много успешно за лечение на циреи.

Вреди от маточината
Маточината е противопоказна за бременни жени и кърмачки. Ако приемате успокоителни лекарства или тиреоидни средства за регулиране дейността на щитовидната жлеза, е добре да се консултирате с лекар преди да започнете употреба на маточина. Лекарско мнение и позволение ви е нужно и ако имате остри възпаления на стомаха и червата, остра кашлица, чернодробни заболявания или епилепсия.

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти