Искаме и ли не, животът ни като жени се определя от менструацията ни. Хормоните, които през целия месец „танцуват“ в тялото ни, решават дали ще сме съблазнителни (по време на овулация), дали ще сме нервни и ядосани (преди цикъл) или дали ще сме смирени и хармонични с вътрешната ни същност (когато настъпи кръвотечението).
Този вечен ритъм, в който живеят жените от началото на света, има своя логичен и естествен край между 45-та и 55-та година на всяка edna от нас.
Навремето краят на менструацията, т.нар менопауза, се е смятала за края на активния период, началото на старостта.
Да, това е било вярно за времената, в които жените на 50 вече са били пенсионерки, посветени на внуците си.
В 21 век на 40 сякаш живота тъкмо започва. Бурните 20 години и посветените на кариерата 30 са преминали, децата са все още с нас, но вече са самостоятелни и изобщо – животът поема в една спокойна и уверена посока и изведнъж – пляаас! Горещи вълни, напълняване в коремната област, проблеми със съня, изнервеност и плачливост, бръчки по кожата, които са се появили сякаш за една нощ, намалено желание за секс.
Та нали сега трябваше да се живее, нали отлагахме толкова неща за „после“ и когато това „после“ дойде, ние вече не сме „пълноценни“ жени, защото менструацията се разрежда, намалява и накрая спира.
Вижте, момичета и дами, да не робуваме повече на старите схващания на тема „менопауза“. За наше огромно щастие живеем във времена, в които имаме огромна информация за случващото се в тялото, как да го овладеем, как да подобрим състоянието си и изобщо – как да водим наистина качествен живот, без значение на каква възраст сме.
На първо място трябва да си дадете сметка, че менопаузата не е краят. Ако разпитате близките си, с изненада ще установите, че някои от най-жизнените ви приятелки всъщност са в менопауза. Те не са се оставили на мрачните мисли, на унинието и на мантрата „всичко свърши“.
Те са продължили да водят активен начин на живот, да спортуват и да се хранят здравословно.
Всяка от нас може да контролира симптомите на перименопаузата (когато все още имате цикъл, но усещате, че нещо ново се случва с тялото ви), както и симптомите на менопаузата.
Нека набързо припомним кои са симптомите и как се намалява тяхното влияние:
Леко напълняване
Заради хормоналните промени жените започваме да трупаме мазнини в коремната област и на бедрата. Дори и досега да сте се хранили относително балансирано, сега изцяло трябва да се откажете от рафинираната захар, пакетираните храни и сладкишите.
Яжте обилно плодове и зеленчуци, хубаво месо и не забравяйте изварата – тя съдържа много лесно усвоим калций и ще подобри значително състоянието на костите ви.
Проблеми със заспиването и съня
Съотношението на хормоните влияе дори на състояния като съня, така че е много вероятно да започнете да събуждате нощем и трудно да заспивате. Започнете да правите дълги разходки вечер и ще усетите благотворното влияние на леките движения за съня.
Топли и горещи вълни
Тук не можете да направите много, освен да се запасите с красиво ветрило, бутилка вода и усмивка. Също както контракциите при раждане, така и горещите вълни са неприятни, но отминават за кратко.
Раздразнителност и тревожност
Промените в настроението са едни от най-често срещаните симптоми. Започнете да спортувате, отидете на танци, излезте с приятели или си намерете хоби. Създавайте си повече положителни емоции, за да овладеете тревожността и раздразнителността.
Всички тези малки промени и неприятни симптоми може да облекчите и с подходяща хранителна добавка – Femitonina.
Тя е единствената хранителна добавка, съдържаща комбинация от изофлавони - екстракт от червена детелина и соя, в комбинация с мелатонин и хмел. Съставките на продукта спомагат за
успокояване на горещите вълни, намаляване на тревожността и редуциране на раздранителността през деня и поддържане на добър нощен сън без пристъпи на изпотяване през нощта.
Femitonina се приема само веднъж на ден, преди сън и ви вдъхва кураж, че менопаузата не е страшна, просто е естествена част от живота.