От няколко години преподавам йога и не мога да скрия от вас, че повечето от посетителите в часовете са жени.
От наблюденията ми знам кои пози са любими на дамите.
В края на всеки час давам 5-10 минутки за лично време, в което всеки прави нещо, което му харесва и сме пропуснали.
Затова и в разговорите ни и от личната ми практика разбрах кои са тези асани и не ги пропускам. Днес ще ви споделя кои са и с какво са ни полезни. Ако решите да ги правите, моля, спазвайте същата последователност и загрейте със слънчевия комплекс. Той също е предпочитан от всички, които знаят последователността му, защото прави цялото тяло по-гъвкаво и сваля бързо от обиколката на талията. Освен това ни подготвя и загрява тялото много добре за програма, която следва.
Една от предпочитаните пози е „пеперудка“ – титалиасана, кръстена на най-красивите насекоми.
Седнете с изправен гръб. Съберете ходила и ги приближете към гениталиите. Хванете ги и започнете махове, като с крила на пеперуда. Направете около 50 маха.
С тази асана отваряме тазовата област, заздравяваме вътрешните мускули на бедрата, подобряваме еластичността на тазовото дъно и изобщо гъвкавостта в областта на слабините и таза. Освен това позата премахва умората след дълги часове на седене и ходене и подпомага червата и перисталтиката. Как да не я харесваме?
Следващата поза, която всички признават за много полезна и разтоварваща гърба, е котешки гръб или котешки извивки (марджариасана).
Заставате на колене и длани. Бедрата и ръцете са вертикални. При издишване бавно наведете глава напред и извийте гърба като дъга. С вдишването, вдигнете глава и спуснете гръбнака надолу. Усетете как се разтягат гръбнакът, вратът и раменете. Направете поне 10 повторения.
Може да добавите и стягане на седалището и краката, като започнете да повдигате единия крак нагоре с вдишване, а с издишване да прибирате коляно към челото. Гърбът се движи по същия начин, като в предната асана. Направете 3 серии с по 10 повторения на крак. Може да пробвате също за секунди да задържите крака назад заедно с противоположната ръка в права линия.
Освен с поза „котка“, напрежението и болките в гърба намаляват и с крокодилските извивки. Те са толкова приятни, че ги правя още преди да стана от леглото.
Легнете по гръб и опънете ръце встрани или до тялото с длани надолу за по-голяма стабилност или просто ги отпуснете около глава, сякаш се излежавате в леглото. Можете да правите извивките, като свиете двата крака един до друг или с малко разстояние между тях и ги отпускате на една страна, а главата обръщате на другата. Или да свиете единия крак и да го подпрете в коляното на другия. Извивайте тялото така, че винаги свитият крак да е в едната посока, а главата в другата. Движете се в синхрон с дишането, като вдишвате, когато главата и коленете отиват към тавана, а издишвате, когато ги сваляте в някоя от посоките. Отделете поне 5 минути за тази поза, за да усетите ефекта ѝ.
Сарвангасана или „свещ“, както и „полусвещ“ – випарита карани, като по-лесен вариант, е другата любима поза, която не пропускаме. Ето защо тя освежава цялото лице и го прави по-сияйно, като насочва кръвта към него. С нея спестяваме пари, които бихме дали за масаж на лицето. Освен това позата е чудесно средство за регулиране на теглото, хормоналния дисбаланс и храносмилането. Останете в нея според възможностите си.
Поза „мост“ – или чакрасана не напразно наричаме позата на младостта. Тя съчетава в себе си ефекта от няколко други асани (кобра, лък, скакалец) и е сигурен показател, че сме още гъвкави, както в детските ни години. Освен това оформя гърдите, стяга ханша и бедрата и топи мазнини в коремната област. Определено зарежда с енергия и прави гъвкав гръбначния ни стълб и цялото ни тяло.
Като казах гръбначен стълб, веднага се сещам за другия ни фаворит - асаната „кобра“ или бхуджангасана. Сещате се колко често в ежедневието ни се навеждаме напред за нещо, особено в домакинската ни работа, а никога не се сещаме да извиваме гърба в обратна посока. Може би чак когато започнат проблемите в кръста и гърба, търсим начин да се раздвижим. Тази асана наистина ще ни облекчи. Повдигнете се, вдишвайки и се върнете на земята, издишвайки. Повторете няколко пъти. След това се опитайте да задържите в позата. Правете я всеки ден, като оставате в нея 10-15 секунди, дишайки нормално.
И накрая една много грациозна асана от вида балансираща „танцьор“ – позата на господаря Натараджа – едно от имената, с които наричат Шива. Преди да хванете крака, може да се наведете напред с противоположната ръка за баланс. Придърпайте крака към себе си, докъдето можете и повторете с другия.
С тези асани винаги ще се чувствате красиви, млади и жизнени.
Вижте още:
Йога за хора, работещи на бюро
Видео: 5-минутна йога за офиса
С какво помага йогата за засилване на имунната ни система
Пишете на Светла Иванова на edna@netinfo.bg.