Съвършенството на природата не спира да ни учудва. Всичко е подредено в изящен порядък.
Дори там, където повечето хора виждат хаос, се оказва че има перфектна хармония и ред.
По-наблюдателните хора отдавна са забелязали и един интересен феномен - редица плодове и зеленчуци наподобяват човешки органи и още по-любопитното - имат лечебно въздействие именно върху тях!
От Zdravduh.com ни запознават с това кои храни на кои органи приличат и на какво се дължи полезното им въздействие върху здравето.
Домати
От ботаническа гледна точка този зеленчук всъщност се причислява към плодовете.
Неговата форма и цвят изключително много наподобяватчовешкото сърце. Точно като сърцето, доматът е червен и е разделен обикновено на четири "камери".
Той съдържа калий, който е много важен за балансиране на електролитните процеси в организма.
Нещо повече - липсата на този микроелемент може да доведе до нередовен сърдечен ритъм.
Консумацията на домати действа благотворно и за намляване на кръвното налягане и за редуциране нивото на лошия холестерол (LDL). Именно затова червеният плод/зеленчук е толкова полезен за поддържане на добра сърдечна дейност.
Орехи
Веднага можем да определим на кой човешки орган прилича ореховата ядка - тя силно наподобявачовешки мозък. Орехите са съставени от 60% ненаситени мазнини. Съдържат особено ценната незаменима омега-3 мастна киселина.
Мозъкът също е изграден предимно отнесатурирани мазнини. Затова не е странно, че орехите са идеалната храна за остър ум. В състава на ореховите ядки влиза и желязо, което е крайно необходимо за достигането на кислорода до всяка една наша клетка и съответно подпомага дейността на нервната система.
Богатият витаминозен (С, А, Е, В група) и минерален (магнезий, желязо, калий, фосфор, йод) състав на тези ядки ги превръща в една от най-ценните за организма ни храни.
Морков
Морковът, когато е разрязан напречно прилича много начовешкия ирис. Всички знаем, че морковите са едни от най-полезните храни за зрението. Не сте виждали заек с очила, нали?:)
Морковите съдържат витамините А и С, които са антиоксиданти ипредпазват клетките от стареенекато неутрализират агресивните свободни радикали. Бета-каротенът (природната форма на витаминамин А) е особено полезен за зрението ни. Липсата му би могла да доведе до кокоша слепота.
Достатъчното количество от този витамин предпазва очите от сухота и отвредните ултравиолетови лъчи. Консумацията само на един морков на ден може значително да подобри състоянието на зрението и на кожата ни.
Патладжан, круша, авокадо
Формата на тези продукти напомня на женската матка. Те имат антиоксидантен, противовъзпалетелен и антимикотичен ефект. Ето и за какво още са полезни:
Патладжанът често е обявяван за тежка храна. Затова не трябва да се консумира от хора с храносмилателни смущения или чернодробни проблеми. От друга страна патладжанът съдържа мощен антиоксидантен комплекс - витмини А и С, които предпазват клетките от стареене и имат антитуморен ефект. Патладжанът е богат и на минерални вещества - цинк, калций, магнезий, калий, селен и др., затова е полезен и за костите и за прочиствене на бъбреците.
Крушата съдържа също антиоксидантитевитамини Е, С и А, както и малки количества от В-група. Тя включва в състава си ценни фибри и помага призапек, депресия и затлъстяване. Подпомага и работата на панкреаса. Съдържа микроелементите - цинк, мед, желязо, фосфор, магнезий, калций, калий. Крушите подобряват кръвообръщението и метаболизма, полезни са за костите и регенериране на клетките.
Авокадото съдържа незаменими мастни киселини от типа омега-6. Има противовъзпалителни свойства и предпазва артериите ни от натрупване на артеросклеротични плаки. Съдържа още витамин К, който отговаря за съсирването на кръвта, т.е. подходяща храна е за диабетици. Включва и витамините Е и С, както и В-група. Източник е на минералните вещества калий и мед.
Грозде
Гроздето поразително напомня кръвните телца. Те имат свойството да защитават организма и да го предпазват от инфекции и гъбички. Гроздето също има противовъзпалителен ефект върху телата ни и подобрява кръвообращението, помага за пречистване на кръвта и за извличане на токсините. Гроздето съдържа калций, силиций, йод, арсен и др. Добър източник е и на витамин С. Така че въпреки високия му гликемичен индекс, е добра идея да го включваме редовно в менюто си.
Боб
Бобът изключително много напомня по формата си на бъбрек. Той има диуретично действие, затова се препоръчва именно при бъбречни и чернодробни проблеми.
Бобът е ценен източник на фибри, които помагат за понижаване нивото на кръвната захар и са подходяща храна при спазване на диета. В него се съдържатвитамини от В-група, които помагат за понижаване на аминокиселената хомоцистеин в кръвта. Високите количества от нея са индикатор на повишен риск от инфаркт и инсулт. Бобът съдържа още магнезий, желязо, фосфор и цинк.
Очаквайте утре преди обяд втора част, когато ще се разкрие на кои органи приличат и за какво са ни полезни, джинджифила, кайсията, лукът, цитрусите и още няколко вида храни.