Розмаринът не само ароматизира ястията и ги прави по-вкусни, но освен това помага много и да бъдете здрави и енергични. Розмаринът се е използвал още в Древна Гърция, Рим и Египет. В италианската, френската и испанската кухня розмаринът се ползва от векове.
Розмаринът има силен, сладникав аромат, който напомня за хвоя, а вкусът му е леко пикантен. Младите листа, клонки и цветове на розмарина се използват като подправка в пресен и изсушен вид.
Розмаринът се добавя в различни видове зеленчукови салати, в ястия от пилешко месо, риба, телешко, агнешко и по-рядко свинско. Заешкото придобива по-приятен аромат, ако се готви с розмарин.
Пернатият дивеч е много по-ароматен и вкусен, ако при приготвянето му се добави розмарин. Тази вкусна и ароматна подправка се използва за подобряване на вкуса и уханието на ястия и супи с гъби.
Розмаринът често се използва за приготвяне на марината за различни видове месо. Смесен с други подправки, розмаринът се добавя в различни видове сосове.
Меките сирена, ястията с картофи, тестото за хляб, доматената супа стават много по-вкусни, ако се поръсят с ароматната подправка.
Консумацията на ястия с розмарин спомага за доброто храносмилане, укрепва имунитета и нервната система, полезна е при проблеми с прекалено ниско кръвно налягане.
Можете да използвате розмарина в комбинация с масло и нарязан на ситно магданоз. Тази паста се маже под леко повдигнатата кожа на пилето или дивите птици, или се напъхва в малки разрези, които се правят в свинско, телешко или агнешко месо.
Розмаринът не се понася много с дафиновите листа, затова не е добре да се комбинират тези две подправки в различни ястия и супи.
Сосът от розмарин се използва често в европейската кухня. Той се приготвя от: 100 грама магданоз, 100 грама лук, 20 грама розмарин, 300 милилитра червено вино, 500 милилитра месен бульон, 40 грама масло, 2 супени лъжици зехтин, сол и черен пипер на вкус.
Начин на приготвяне: Лукът и магданозът, нарязани на ситно, се пържат в зехтина, добавя се виното и розмаринът. Задушава се на слаб огън, докато течността на намалее. Добавя се бульонът и се вари на бавен огън до леко сгъстяване. Добавя се маслото и се разбива с блендер. Овкусява се със сол и черен пипер.