Конопеното семе е еднo от най-богатите на нутриенти. Съдържа 35% протеини, 47% полезни мазнини, с идеален баланс от омега-3 и омега-6 незаменими мастни киселини, както и 12% въглехидрати.
Конопеното семе е отличен източник на фибри, витамини Е, А, В, Д и К, и на минерали.
Може да се използва по много начини:
- За направата на тропически протеинов шейк.
- За свободна консумация, след като се накисне предварително.
- За съставка в салатите.
- За направата на крекери.
- За смилане на конопено брашно.
Но какво представлява конопеното семе всъщност?
Когато чуем коноп, в съзнанието на всеки изниква асоциацията с марихуаната. И двете се класифицират като Canabis sativa – видове със стотици различни подвидове.
Но марихуаната съдържа в листата и цветовете си психоактивното вещество делта-9-тетрахлоркарабинол, докато индустриалният коноп се отглежда за максимизиране на фибри, семе или масло. При марихуаната се търси максимизиране психоактивното вещество, докато при конопа - точно обратното.
Конопеното семе е източник на множество полезни вещества.
На първо място, то е източник на пълноценен белтък. Маслото му пък най-високото процентно съдържание на незаменими мастни киселини от почти което и да е семе на Земята. В листата конопа има висок процент силиций и фибри. Той е полезен за изграждането на здрави кости и хубавата кожа, коса и нокти.
За сравнение, ползите от консумацията на конопено семе се доближават до тези на консумацията на риба. В последните години дори надвишават тези норми, поради повишеното замърсяване на водите.
Освен за поръсването на салати и коктейли, конопеното семе може и да се яде самостоятелно, като бърза закуска. За да се намалят ензимните инхибитори, намиращи се върху семената, е добре преди употреба, да се накисне във вода.
Друга алтернатива за консумация на нелющеното конопеното семе е да се обели и да се яде или да се смели на мляко, след което се прецежда и се пие прясно. Със смляно конопено семе може да се направят редица алтернативни сладкиши и тестени изделия като можете да го използвате, замествайки брашното в рецептите.