Всекидневният коктейл от мултивитамини подобряват паметта и забавят отслабването ѝ с времето.
Това едва ли учудва някого, но екип от учени от Университета Монаш в Австралия са решили все пак да го докажат още веднъж научно и за целта са провели необходимото изследване.
Витамините могат значително да подобрят ефективността на работата на мозъчните клетки.
След четири седмици на ежедневно приемане на витамини, специалистите установили, че мозъкът запаметява по-лесно и съхранява информацията за по-дълго.
Според експерти организмът ни се нуждае от 13 витамина, за да функционира правилно.
Това са витамини А, C, D, E и K и осем витамина от групата на витамин Б. Добрият баланс в организма осигурява доброто здраве.
В изследването участват 3200 жени и мъже.
С отминаването на лятото обаче става по-трудно да се консумират често пресни плодове и зеленчуци. Застудяването на времето води до развиването на различни настинки и грипозни състояния, на които може да се противодейства с топъл чай и коктейл от витамини и имуностимулатори.
Предлагаме ви няколко храни, които е добре да присъстват редовно в менюто ви, за да сте здрави и с висок тонус.
Авокадо - спомага за подмладяване на кожата
Авокадото може да е богато на мазнини, но в по-голямата си част това са мононенаситени (полезни) мазнини, които оказват благоприятно въздействие върху нашата кожа. Мазнините на авокадото спомагат също и за неутрализирането на наситените (лошите) мазнини, приемани с храната. Авокадото понижава нивата на лошия холестерол и е добър източник на калий, който помага на тялото да изхвърли натрупалите се в него токсини. Този уникален плод съдържа и една от най-мощните витаминни комбинации, които забавят процесите на стареене, а именно – витамин Е + витамин С, които премахват свободните радикали и възпрепятстват процесите по запушването на артериите.
Броколи - полезно за сърцето
Зеленчукът изобилства от антиоксиданти и съдържа огромни количества бетакаротин, който защитава нашия организъм от появата на ракови заболявания. Броколито е богато на витамина Фолиева киселина, който предпазва от риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания. Зеленчукът е богат и на влакнини, които играят жизнено важна роля в борбата срещу рака на червата, стомашно-чревните и сърдечно-съдови заболявания.
Зеле - против ракови заболявания
Това е един от зеленчуците, съдържащи най-големи количества противоракови и антиоксидантни вещества. Проучвания показват, че при хора, консумиращи веднъж седмично зеле, рискът от появата на рак на дебелото черво намалява с 30%.
Мазни видове риба – срещу сърдечно-съдови заболявания, диабет, против бръчки
Мазните видове риба (сардина, копърка, херинга, скумрия, тон, паламуд, лакерда, сьомга) са най-добрият източник на биологично ценните полиненаситени мастни киселини от семейство омега-3, които нашето тяло не може да произвежда самостоятелно и трябва да набавя от външни източници чрез храната. Доказано е, че омега-3 мастни киселини защитават човешкия организъм от появата на сърдечно-съдови заболявания, диабет и ревматоиден артрит. Мастните киселини от семейството омега-3 превръщат сухата кожа в еластична и намаляват образуването на бръчки.
Грозде – против отпусната кожа
Тъмните видове грозде съдържат повече от 20 познати антиоксиданти, които заедно изграждат защитна стена срещу атаките на свободните радикали, водещи до появата на редица сериозни заболявания, както и до отпускане и набръчкване на кожата. Всички видове грозде съдържат вещества, които укрепват капилярите и защитават кожата ни от отпускане и поява на бръчки.
Моркови - предпазват организма от пагубното действие на лошия холестерол и защитават кожата от вредните слънчеви лъчения
Този толкова ценен зеленчук е изключително богат на витамин С и влакнини. Изследванията доказват, че консумацията само на два моркова на ден може да намали нивата на лошия холестерол с 10%. Подложени на термична обработка, морковите отделят огромни количества бетакаротин, който защитава нашия организъм от развитието на ракови заболявания. Дългогодишни проучвания показват, че хората с ниски нива на бетакаротин в кръвта са много по-предразположени към заболяване от рак и болести на сърдечно-съдовата система. Бетакаротинът в морковите предпазва също така кожата ни от вредните ултравиолетови слънчеви лъчи.
Цитрусови плодове – против инфекции
Портокалът винаги е бил описван като най-ефикасната комбинация от естествени противоракови и антиоксидантни вещества. Той е прекрасен източник на витамин С, който е един от стълбовете в поддържането на стабилна антибактериална защита на организма ни. Другият чудодеен цитрусов плод е грейпфрутът, който съдържа уникален вид влакнини, с чиято помощ драстично се намаляват нивата на лошия холестерол в кръвта и доказано се противодействат процесите, водещи до запушване на артериите и появата на болести на сърдечно-съдовата система.
Лук и чесън - най-ефикасните оръжия против настинка и грип
Лукът и чесънът спомагат в борбата против появата на ракови заболявания, повишават нивата на добрия холестерол и прочистват кръвта. Те притежават и ценни антибактериални и противовъзпалителни свойства, с чиято помощ ефикасно противодействат на настинките и грипните състояния. Различните възпалителни процеси протичащи в организма ни са едни от основните причинители на преждевременното състаряване на кожата на тялото ни.
Домати – намаляват риска от появата на ракови заболявания
Доматите са най-богатият източник на специален вид каротин (предшественик на витамин А), който формира червения цвят на месестата част на доматите. Освен че е способен да коригира нарушения в структурата на ДНК (които могат да се изразят в отпускане и състаряване на кожата), каротинът, съдържащ се в доматите спомага за запазването на умствената и физическа активност у възрастните индивиди, както и намалява значително риска от появата на рак на гърдата, простатата, панкреаса и шийните нерви.
Ако искате да си припомните кои са по-важните зимни витамини, може да го направите тук.