Някои продукти разрушават емайла на зъбите и влияят отрицателно на цялата устна кухина. Такива са и популярните в последното десетилетие спортни енергизиращи напитки.
Според данни от американско изследване нивото на рН в много от тях води до разрушаване на емайла заради високата концентрация на киселина, а и голямото количество захар, спомага за развитие на бактерии.
Бутилираната вода се различава от чешмяната по съдържанието на флуорид, който укрепва зъбния емайл и подпомага реминерализациата на зъбите, атакувани от кариеси. но в умерени количества. Дозата флуорид, която се съдържа в бутилираната вода, е много по-висока от препоръчваната, пише "Gotvach.bg".
Постоянната консумация на вино също нанася вреда на емайла. Киселинността на виното разрушава структурата на зъбите и води до оцветяване на емайла. За да се избегнат вредите, се препоръчва да пием бяло вино на малки глътки, като ги редуваме с вода.
Хапчета за отслабване - макар да помагат за бързото отслабване, те бързо водят до възпаление на венците и разрушаване на зъбите.
Както и другите видове лекарства, хапчетата за редуциране на теглото намаляват слюноотделянето, като така се застрашава здравето на устната кухина, тъй като слюнката неутрализира вредните киселини и отмива бактериите.
Кафе и чай - навикът да не се разделяме с чаша топло кафе или чай може да доведе до сериозно потъмняване на зъбите.
Оказва се, че кафето и чаят съдържат оцветяващи химически вещества (танини), които се задържат по зъбния емайл и така привличат бактерии. Препоръчва се да използваме мляко като добавка, за да неутрализираме вреднитее киселини.
Цитруси - въпреки че лимоните, грейпфрутите и цитрусовите сокове непосредствено да не предизвикват кариес, те както и газираните напитки съдържат киселини, които причиняват ерозия на зъбния емайл, отслабват зъбите и ги правят по-склонни към разрушаване.
Препоръчва се соковете да се пият със сламка, за да се ограничи окисляването, а устата след това да се изплаква с вода.